Agentlik delegatsiyasining qishloq xo‘jaligi sug‘urtasi sohasida tajriba o‘rganish maqsadida Fransiyaga tashrifi boshlandi
22.05.2025
3657
Mamlakat qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga ko‘maklashish va qishloq xo‘jaligini sug‘urtalash amaliyotini joriy etish orqali tarmoq barqarorligini oshirish doirasida Agentlik delegatsiyasi Fransiya qishloq xo‘jaligida risklarni sug‘urtalash tajribasi bilan tanishish maqsadida tashrifini boshladi.
Tashrif davomida delegatlar fermerlarni qo‘llab-quvvatlash, xavf-xatarlarni kamaytirish va fermerlar daromadlarini barqarorlashtirishda samarali vosita ekanligini isbotlagan Fransiyada joriy etilgan qishloq xo‘jaligi sug‘urtasi tizimi bilan tanishdilar. Sug‘urta kompaniyalari, davlat dasturlari va fermer jamoalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik modellariga, shuningdek, sug‘urta xizmatlarining shaffofligi va ulardan foydalanish qulayligini oshirish uchun raqamli texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi.
Moliyaviy barqarorlikni nazorat qilish va inqirozni bartaraf etish bo‘yicha Fransiya sug‘urta regulyatori vakillari 2023 yilda Fransiyada qishloq xo‘jaligi korxonalari uchun mulk va javobgarlikni sug‘urtalashning barcha turlari bo‘yicha sug‘urta mukofotlarining umumiy hajmi qariyb 2,6 milliard yevroni tashkil qilganini ta’kidladilar. Bu ko‘rsatkich tarmoqning barqaror rivojlanib borayotganidan, uning qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishini qo‘llab-quvvatlash tizimidagi muhim o‘rinlaridan dalolat beradi. Ushbu hajmning salmoqli qismi – qariyb 69 foizi yoki taxminan 1,8 milliard yevro – qishloq xo‘jaligi korxonalarining mulkiy zararini sug‘urtalash hisobiga to‘g‘ri keladi.
Tashrif dasturidan Fransiya sug‘urta tashkilotlari, Qishloq xo‘jaligi vazirligi va agrotexnologik kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi sug‘urtasining joylarda amalga oshirilishini baholash maqsadida dalalar va qishloq xo‘jaligi korxonalariga tashriflar o‘rin olgan.
Shuningdek, zarar ko‘ruvchi segmentlar, ayniqsa kafolatlar bo‘yicha nazoratni kuchaytirish, shuningdek, zamonaviy risklar va iqlim o‘zgarishini hisobga olgan holda yangi sug‘urta mahsulotlari va shartlarini ishlab chiqish zarurligi qayd etildi. Bundan tashqari, risklarni boshqarishni takomillashtirish, xavflarni baholash va kamaytirishning innovatsion usullarini joriy etish muhimligi ta’kidlandi.
Tashrif natijalari O‘zbekistonda ham qishloq xo‘jaligi tarmog‘ining barqarorligini oshirish hamda iqlim o‘zgarishi va global iqtisodiy beqarorlik sharoitida fermerlarni qo‘llab-quvvatlash imkonini beruvchi ana shunday tizimni joriy etish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqishda foydalaniladi.

Делегация Агентства начала визит во Францию для изучения опыта в сфере агрострахования
В рамках содействия развитию сельского хозяйства страны и повышения устойчивости сектора за счет внедрения практик агрострахования делегация Агентства начала визит по ознакомлению с опытом страхования рисков в сельском хозяйстве Франции.
В ходе визита делегаты ознакомились с системой агрострахования, внедренной во Франции, которая зарекомендовала себя как эффективный инструмент поддержки фермеров, снижения рисков и стабилизации доходов аграриев. Особое внимание было уделено моделям взаимодействия страховых компаний, государственных программ и фермерских сообществ, а также внедрению цифровых технологий для повышения прозрачности и доступности страховых услуг.
Представители французского страхового регулятора по надзору за финансовой устойчивостью и разрешению кризисных ситуаций отметили, что общий объем страховых премий по всем видам страхования имущества и ответственности сельскохозяйственных предприятий во Франции за 2023 год составил около 2,6 миллиарда евро. Этот показатель свидетельствует о стабильном развитии сектора и его важной роли в системе поддержки сельскохозяйственного производства. Из этого объема значительная часть — около 69 %, или примерно 1,8 миллиарда евро — приходится на страхование ущерба имуществу сельскохозяйственных предприятий.
В рамках программы визита запланированы встречи с представителями французских страховых организаций, Министерства сельского хозяйства и агротехнологических компаний, а также посещение полей и агропредприятий для оценки практической реализации агрострахования на местах.
Также отмечена необходимость усиления контроля за убыточными сегментами, особенно по гарантиям, а также разработке новых продуктов и условий страхования, учитывающих современные риски и климатические изменения. Кроме того, подчеркнута важность повышения риск-менеджмента, внедрения инновационных методов оценки и снижения рисков.
Результаты визита будут использованы для разработки рекомендаций по внедрению подобной системы в Узбекистане, что позволит повысить устойчивость сельскохозяйственного сектора и обеспечить поддержку фермеров в условиях изменяющегося климата и мировой экономической нестабильности.