2023 yilda Agentlik tomonidan «Tartibga solish qumdoni» maxsus rejimining uchta ishtirokchisi ro‘yxatga olindi
08.01.2024
8445
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan kripto-aktivlar aylanmasi sohasida «Tartibga solish qumdoni» maxsus rejimi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga asosan 2023 yil 1 yanvardan ishga tushirildi.
«Tartibga solish qumdoni» doirasida kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi texnologiyalarni joriy qilayotgan yuridik shaxslar uchun pilot loyihalarni approbatsiya qilish va amaliyotga qo‘llash jarayonidagi huquqiy munosabatlarda maxsus tashkiliy-huquqiy sharoit yaratiladi. Jumladan, maxsus rejim ishtirokchilari barcha turdagi soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalarni, shuningdek ba’zi bojxona to‘lovlari (bojxona yig‘imlaridan tashqari) to‘lashdan ozod etiladi.
Eksperimental tartibga solishning maqsadi - tajriba loyihalarini amalga oshirishda ishtirokchilar uchun maxsus sharoitlar yaratish. «Tartibga solish qumdoni»ning maqsadi tartibga solish choralarining samaradorligini tahlil qilish orqali kripto-aktivlar aylanmasi sohasida erishish mumkin bo‘lgan natijalardan mamlakat iqtisodiyoti uchun eng yaxshilarini aniqlashdir.
2023 yilda Agentlik maxsus “Tartibga solish qumdoni” rejimining dastlabki uch ishtirokchisini ro‘yxatga oldi. Birinchi ishtirokchi bu «.UZ» domen zonasidagi nomlar uchun ma’lumotlarning taqsimlangan reyestri texnologiyasi (“blokcheyn”) asosida NFT-sertifikatlarni joriy etishni nazarda tutuvchi o‘zining tajriba-sinov loyihasi bilan “Yagona integrator – UZINFOCOM” MCHJ. Bugungi kunga qadar loyiha doirasida 420 dan ortiq NFT sertifikatlari yaratilgan va chiqarilgan.
Maxsus rejimning ikkinchi va uchinchi ishtirokchilari “Kriptokarta” va “CRYPTO CARD-uznex” bank kartalari mahsulotini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha tajriba loyihalari bilan “Kapitalbank” ATB va “Oktobank” AJ.
2023 yil davomida “Cryptocard” va “CRYPTO CARD-uznex” bank kartalari mahsulotini ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha pilot loyihalar doirasida 90 dan ortiq bank kartalari muomalaga chiqarilib, ular bo‘yicha naqd pul aylanmasi 6 ming AQSH dollaridan ortiq mablag‘ni tashkil etdi.

В 2023 году Агентством зарегистрировано три участника специального режима «регуляторных песочниц»
Специальный режим регулирования в сфере оборота крипто-активов (Специальный режим «регуляторных песочниц») был установлен Национальным агентством перспективных проектов с 1 января 2023 года согласно Указу Президента Республики Узбекистан.
В рамках «регуляторной песочницы» юридическим лицам, внедряющим технологии в сфере оборота крипто-активов, предоставляются особые организационно-правовые условия и привилегии в правоотношениях в процессе апробирования и внедрения в практику пилотных проектов. В частности, участники специального режима освобождаются от уплаты всех видов налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды, а также таможенных платежей (за исключением таможенных сборов).
Целью экспериментального регулирования является создание особых условий для участников в реализации пилотных проектов. Конечная цель «регуляторной песочницы» – посредством анализа эффективности регуляторных мер выявить лучшие для экономики страны результаты из возможно достигаемых в сфере оборота крипто-активов.
В 2023 году Агентством зарегистрированы первые три участника специального режима «регуляторных песочниц». Первый участник – ООО «Единый интегратор – UZINFOCOM» с пилотным проектом по внедрению NFT-сертификатов на основе технологии распределенного реестра данных («блокчейн») для имен в доменной зоне «.UZ». На сегодняшний день в рамках проекта сгенерировано и выдано более 420 NFT-сертификатов.
Вторым и третьим участниками специального режима стали АКБ «Капиталбанк» и АО «Octobank» с пилотными проектами по разработке и реализации банковского карточного продукта «Криптокарта» и «CRYPTO CARD-UzNEX».
В течение 2023 года в рамках пилотных проектов по разработке и реализации банковского карточного продукта «Криптокарта» и «CRYPTO CARD-UzNEX» было эмитировано более 90 банковских карт, а денежный оборот по ним составил более 6 тыс. долларов США.