Хўжалик жамиятлари бошқарув органларининг йиғилишларида масофадан туриб иштирок этиш ва овоз бериш тартиби тасдиқланди
24.03.2025
4333
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг Хўжалик жамиятлари бошқарув органларининг йиғилишларида ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда масофадан туриб иштирок этиш ва овоз бериш тартиби тўғрисидаги низомни (рўйхат рақами 3613, 2025 йил 24 март) тасдиқлаш тўғрисидаги буйруғи (кейинги ўринларда – Низом) тасдиқланди. Мазкур ҳужжат Ўзбекистон Республикасининг “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги ва “Масъулияти чекланган жамиятлар тўғрисида”ги қонунлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги “Капитал бозорини ривожлантиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-291-сон қарорига мувофиқ ишлаб чиқилган.
Низом хўжалик жамиятларининг умумий (навбатдан ташқари) йиғилишларида, шунингдек, кузатув кенгаши йиғилишларида акциядорлар (иштирокчилар) ва коллегиал ижроия органининг масофадан туриб иштирок этиши ва овоз беришининг шаффоф ва самарали механизмларини яратишга қаратилган. Бу хўжалик жамиятлари фаолиятида янада мослашувчан ва самарали бошқарувни таъминлашга, корпоратив бошқарувга рақамли технологияларни жорий этиш йўлидаги муҳим қадамдир.
Низом йиғилишларда масофадан туриб иштирок этиш ва овоз беришнинг асосий шартларини белгилайди, жумладан:
• қонун ҳужжатларида назарда тутилган, йиғилишларда иштирокчиларни аниқлаш, Интернет-платформалари орқали авторизация ва идентификациядан ўтказиш усулларидан фойдаланган ҳолда масофадан туриб иштирок этиш имконияти;
• биржа котировкалари варақасига киритилган акциядорлик жамиятларининг акциялар эгаларининг йиғилишларда масофадан туриб иштирок этиши учун шарт-шароитларни яратиш;
• масофадан туриб иштирок этиш ва овоз бериш учун фойдаланиладиган махсус электрон платформаларга, жумладан, реал вақт режимида узлуксиз ишлаш, овоз бериш жараёнининг шаффофлиги, ахборот хавфсизлиги, рухсат этилмаган киришдан ҳимояланиш ва бошқа талаблар.
Низом талабларига жавоб берадиган учинчи шахслар платформаларидан фойдаланиш билан бир қаторда, жамиятлар йиғилишларда масофавий иштирок этиш ва овоз бериш учун ўз платформаларини ҳам ишлаб чиқиши ва фойдаланиши мумкин.
Йиғилишларда масофадан туриб иштирок этиш ва овоз беришни жорий этиш хўжалик жамиятларига:
• бошқарув жараёнларида очиқлик ва шаффофликка тарафдорлигини намойиш этиши;
• масалаларни кўриб чиқиш ва қарорлар қабул қилиш самарадорлигини ошириш;
• йиғилиш иштирокчилари кўп бўлганда, айниқса чекка жойларда ёки чет элда бўлса, йиғилишлар ўтказиш харажатларини ва меҳнат зичлигини камайтириш имкониятини беради.

Утвержден порядок дистанционного участия и голосования на собраниях органов управления хозяйственных обществ
24.03.2025
4336
Приказом директора Национального агентства перспективных проектов утверждено Положение о порядке дистанционного участия и голосования на собраниях органов управления хозяйственных обществ с использованием информационно-коммуникационных технологий (рег. № 3613 от 24 марта 2025 года) (далее – Положение). Данный документ разработан в соответствии с законами Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «Об обществах с ограниченной ответственностью» и постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала».
Положение направлено на создание прозрачных и эффективных механизмов дистанционного участия и голосования акционеров (участников) и коллегиального исполнительного органа обществ на общих (внеочередных) собраниях, а также на заседаниях наблюдательного совета. Это значительный шаг по внедрению цифровых технологий в корпоративном управлении, что призвано обеспечить более гибкое и оперативное управление в деятельности хозяйственных обществ.
Положение определяет ключевые условия дистанционного участия и голосования на собраниях, включая:
• возможность удаленного присутствия на собраниях при помощи Интернет-платформ с использованием способов авторизации и идентификации участников, предусмотренных законодательством;
• создание условий для владельцев акций, включенных в котировальный лист биржи, возможности дистанционного участия в собраниях;
• требования к специальным электронным платформам, используемые для дистанционного участия и голосования, включая бесперебойную работу в режиме реального времени, прозрачность процесса голосования, информационную безопасность, защиту от несанкционированного доступа и др.
Помимо использования отвечающих требованиям Положения платформ третьих лиц, общества также могут самостоятельно разрабатывать их и использовать для дистанционного участия и голосования на собраниях.
Ожидается, что введение возможности дистанционного участия и голосования на собраниях позволит хозяйственным обществам:
• продемонстрировать приверженность открытости и прозрачности в процессах управления;
• повысить оперативность рассмотрения вопросов и принятия решений;
• снизить затраты и трудоемкость проведения собраний при наличии большого количества участников собраний, особенно находящихся в отдаленных местах или за рубежом.