Xo‘jalik jamiyatlari boshqaruv organlarining yig‘ilishlarida masofadan turib ishtirok etish va ovoz berish tartibi tasdiqlandi
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining Xo‘jalik jamiyatlari boshqaruv organlarining yig‘ilishlarida axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda masofadan turib ishtirok etish va ovoz berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni (ro‘yxat raqami 3613, 2025-yil 24-mart) tasdiqlash to‘g‘risidagi buyrug‘i (keyingi o‘rinlarda – Nizom) tasdiqlandi. Mazkur hujjat O‘zbekiston Respublikasining “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi va “Mas’uliyati cheklangan jamiyatlar to‘g‘risida”gi qonunlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 2-sentabrdagi “Kapital bozorini rivojlantirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-291-son qaroriga muvofiq ishlab chiqilgan.
Nizom xo‘jalik jamiyatlarining umumiy (navbatdan tashqari) yig‘ilishlarida, shuningdek, kuzatuv kengashi yig‘ilishlarida aksiyadorlar (ishtirokchilar) va kollegial ijroiya organining masofadan turib ishtirok etishi va ovoz berishining shaffof va samarali mexanizmlarini yaratishga qaratilgan. Bu xo‘jalik jamiyatlari faoliyatida yanada moslashuvchan va samarali boshqaruvni ta’minlashga, korporativ boshqaruvga raqamli texnologiyalarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadamdir.
Nizom yig‘ilishlarda masofadan turib ishtirok etish va ovoz berishning asosiy shartlarini belgilaydi, jumladan:
• qonun hujjatlarida nazarda tutilgan, yig‘ilishlarda ishtirokchilarni aniqlash, Internet-platformalari orqali avtorizatsiya va identifikatsiyadan o‘tkazish usullaridan foydalangan holda masofadan turib ishtirok etish imkoniyati;
• birja kotirovkalari varaqasiga kiritilgan aksiyadorlik jamiyatlarining aksiyalar egalarining yig‘ilishlarda masofadan turib ishtirok etishi uchun shart-sharoitlarni yaratish;
• masofadan turib ishtirok etish va ovoz berish uchun foydalaniladigan maxsus elektron platformalarga, jumladan, real vaqt rejimida uzluksiz ishlash, ovoz berish jarayonining shaffofligi, axborot xavfsizligi, ruxsat etilmagan kirishdan himoyalanish va boshqa talablar.
Nizom talablariga javob beradigan uchinchi shaxslar platformalaridan foydalanish bilan bir qatorda, jamiyatlar yig‘ilishlarda masofaviy ishtirok etish va ovoz berish uchun o‘z platformalarini ham ishlab chiqishi va foydalanishi mumkin.
Yig‘ilishlarda masofadan turib ishtirok etish va ovoz berishni joriy etish xo‘jalik jamiyatlariga:
• boshqaruv jarayonlarida ochiqlik va shaffoflikka tarafdorligini namoyish etishi;
• masalalarni ko‘rib chiqish va qarorlar qabul qilish samaradorligini oshirish;
• yig‘ilish ishtirokchilari ko‘p bo‘lganda, ayniqsa chekka joylarda yoki chet elda bo‘lsa, yig‘ilishlar o‘tkazish xarajatlarini va mehnat zichligini kamaytirish imkoniyatini beradi.