Суғурталовчилар томонидан харажатлар таркиби ва молиявий натижаларни шакллантиришнинг ўзига хос хусусиятлари тўғрисидаги низом тасдиқланди
15.08.2024
6241
Ўзбекистон Республикаси “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонунининг 59-моддасига асосан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг 2024 йил 4 июлдаги 7-сонли буйруғи билан Суғурталовчилар томонидан харажатлар таркиби ва молиявий натижаларни шакллантиришнинг ўзига хос хусусиятлари тўғрисидаги низом (Адлия вазирлиги томонидан 2024 йил 13 августда рўйхатдан ўтказилди, рўйхат рақами 3549) давлат рўйхатидан ўтказилди.
Мазкур низом давлат рўйхатидан ўтказилиши натижасида:
- мазкур идоравий норматив ҳужжат давлат тилида қабул қилинди;
- Ўзбекистон Республикаси “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонунда суғурта соҳасига оид атамаларнинг таърифлари белгиланганлиги сабабли низомдан чиқариб юборилди;
- огоҳлантириш чора-тадбирларини молиялаштириш бўйича суғурта захирасига ўтказмалар суғурта хизматлари таннархига кирувчи қўшимча харажатлар таркибидан чиқариб юборилди;
- суғурта хизматларини амалга оширишдан олинган соф тушум таркибига қайта суғурта бўйича зарарлар улушининг қопланиши бўйича даромадлар киритилди;
- айрим суғуртага оид атамалар қонунчиликка мувофиқлаштирилди.
Мазкур Низом 2024 йил 14 август куни кучга кириши билан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирининг 2005 йил 20 июлдаги 65-сон “Суғурта ташкилотлари томонидан харажатлар таркиби ва молиявий натижаларни шакллантиришнинг ўзига хос хусусиятлари тўғрисида низомни тасдиқлаш ҳақида”ги буйруғи (рўйхати рақами 1517, 2005 йил 18 октябрь) ўз кучини йўқотган деб топилди.

Утверждено Положение об особенностях состава затрат и формирования финансовых результатов страховщиками
15.08.2024
3229
Во исполнение статьи 59 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности» приказом директора Национального агентства перспективных проектов №7 от 4 июля 2024 года прошло государственную регистрацию Положение об особенностях состава затрат и формирования финансовых результатов страховщиками (зарегистрировано Минюстом 13 августа 2024 года, реестровый номер 3549).
В результате государственной регистрации настоящего Положения:
- данный ведомственный нормативный документ принят на государственном языке;
- из Положения исключены определения терминов, относящихся к страховой сфере, в связи с тем, что они приведены в Законе Республики Узбекистан «О страховой деятельности»;
- отчисления в страховой резерв для финансирования предупредительных мероприятий исключены из дополнительных расходов, включаемых в стоимость страховых услуг;
- в чистый доход от оказания страховых услуг включены доходы от убытков по перестрахованию;
- некоторые условия страхования приведены в соответствие с законодательством.
С вступлением в силу данного Положения 14 августа 2024 года приказ Министра финансов Республики Узбекистан от 20 июля 2005 года № 65 «Об утверждении положения об особенностях состава затрат и формирования финансовых результатов страховщиками» (регистрационный номер 1517 от 18 октября 2005 года) считается утратившим силу.