Суғурта бозорини ўрганишга бағишланган медиа-тренинг
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) томонидан оммавий ахборот воситалари вакиллари учун “Суғурта бозори, суғуртанинг шакллари ва турлари” мавзусида медиа-тренинг ўтказилди.
Тренингда Суғурта бозори иштирокчилари фаолиятини лицензиялаш бўлими бошлиғи Улуғбек Хасанов маъруза қилди.
Тренингдан кўзланган асосий мақсад суғуртанинг асосий тушунчалари, шакллари ва турларини ҳамда Агентлик томонидан ушбу соҳада олиб борилаётган ислоҳотларни тушунтиришдан иборат бўлди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари медиа-тренинг давомида жамиятда суғурта муносабатлари шаклланишининг объектив асослари, суғуртанинг мавжуд бўлишидаги шарт-шароитлар, суғурта бозорининг тузилиши, умуман, суғурта муносабатлари иштирокчиларининг вазифалари билан яқиндан танишдилар.
Шу билан бирга, матбуот вакилларига Ўзбекистон суғурта бозорининг асосий кўрсаткичлари ва профессионал иштирокчилари ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, суғурта соҳасидаги янги қабул қилинган қонунчилик нормалари юзасидан ҳам тушунтиришлар берилди. Хусусан:
– Суғурталовчилар рейтингини аниқлаш ва юритиш тартиби тўғрисидаги низом – асосий мақсади истеъмолчиларга суғурта ташкилотлари томонидан кўрсатиладиган суғурта хизматлари сифати тўғрисида холис ва шаффоф ахборотни тақдим этилиши ҳисобланади;
– Суғурталовчиларга нисбатан жарима санкцияларини қўллаш тартиби тўғрисидаги низом – унга кўра, суғурта қилдирувчиларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида, мажбурий суғурта турлари бўйича суғурта товонларини ўз вақтида тўланишини таъминламаганлик учун қўшимча турдаги санкциялар жорий этилган;
– Суғурта хизматларини электрон шаклда кўрсатиш тартиби тўғрисидаги низом – унга мувофиқ, барча суғурта полислари электрон шаклда расмийлаштиради ва суғурта тўловларига оид аризаларнинг ўз вақтида кўриб чиқилиши мониторингини юритиш мақсадида барча суғурта даъволари Ягона тизимда рўйхатдан ўтказилади.

Медиа-тренинг, посвященный изучению рынка страхования
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) состоялся медиа-тренинг на тему «Страховой рынок, формы и виды страхования», организованный для представителей средств массовой информации.
Спикером тренинга выступил начальник отдела Лицензирования деятельности участников рынка страхования Улугбек Хасанов.
Главной целью тренинга стало разъяснение основных понятий, форм и видов страхования, а также реформ, осуществляемых Агентством в данной сфере.
В ходе медиа-тренинга представители СМИ ознакомились с объективными предпосылками формирования страховых отношений в обществе, условиями существования страхования, структурой страхового рынка, функции участников страховых отношений в целом.
Вместе с тем, представителям прессы была предоставлена информация о профессиональных участниках и основных показателях страхового рынка Узбекистана.
Также были разъяснены нормы законодательства в сфере страхования по вновь принятым нормативным документам, в частности:
– Положение о порядке определения и ведения рейтинга страховщиков основной целью которого является предоставление потребителям объективной и прозрачной информации о качестве предоставляемых страховых услуг страховыми организациями;
– Положение о порядке применения штрафных санкций к страховщикам согласно которому в целях защиты законных интересов потребителей страховых услуг введены дополнительные виды санкций при необеспечении своевременной выплаты страхователям страховых возмещений по обязательным видам страхования;
– Положение о порядке оказания страховых услуг в электронной форме в соответствии с которым предусматривается, что все страховые полисы оформляются в электронной форме, а также все страховые претензии регистрируются в Единой системе для мониторинга своевременного обеспечения рассмотрения заявлений по страховым выплатам.