“Solvency II доирасида суғурта захираларини ҳисоблаш” мавзусида тренинг
Пойтахтимизда Ўзбекистон суғурта сектори вакиллари учун БМТТД томонидан ИЛМА билан ҳамкорликда ташкил этилган “Solvency II доирасида суғурта захираларини ҳисоблаш” мавзусида тренинг ўз ишини бошлади.
Тренинг мамлакат суғурта бозорини ўзгартириш учун суғурта бозори ва рискларни молиялаштириш йўналишини ривожлантиришга (IRFF) қаратилган “Суғурта ва рискларни молиялаштиришни ривожлантириш механизмлари” глобал лойиҳаси доирасида ўтказилмоқда.
Solvency II бу – суғурта компанияларининг мажбуриятларини қоплаш учун зарур бўлган капитални баҳолашда умумий стандартларни белгилайдиган Европа Иттифоқидаги меъёрий-ҳуқуқий база. Ушбу ёндашувнинг амалга оширилиши молиявий барқарорликни, шаффофликни оширишга ва суғурталанувчилар манфаатларини ҳимоя қилишга ёрдам беради. Solvency II тамойилларини қўллаш суғурталовчилардан ўзларининг молиявий мажбуриятларига мос келадиган рисклар ва захираларни тўғри ҳисоблашни талаб қилади.
Тренингнинг асосий мақсади Ўзбекистон суғурта тизимида босқичма-босқич жорий этилиши режалаштирилган Solvency II стандартлари асосида суғурта захираларини ҳисоблаш масалалари бўйича суғурта ташкилотларининг касбий малакасини оширишдан иборат.

Тренинг «Расчет страховых резервов в рамках Solvency II»
В Ташкенте стартовал тренинг на тему «Расчет страховых резервов в рамках Solvency II», организованный UNDP совместно с НАПП для представителей страхового сектора Узбекистана.
Тренинг проводится в рамках глобального проекта «Механизмы развития страхования и финансирования рисков», нацеленного на развитие направления рынка страхования и финансирования рисков (IRFF) для трансформации страхового рынка страны.
Solvency II — это регулирующая система, действующая в Европейском союзе, которая устанавливает единые стандарты по оценке капитала, необходимого для покрытия обязательств страховых компаний. Внедрение данного подхода способствует повышению финансовой устойчивости, прозрачности и защиты интересов страхователей. Применение принципов Solvency II требует от страховщиков точного расчёта рисков и резервов, соответствующих их финансовым обязательствам.
Основная цель тренинга — повышение профессиональной компетентности страховых организаций в вопросах расчёта страховых резервов на основе стандартов Solvency II, постепенное внедрение которых планируется в страховой системе Узбекистана.