Пай фондларининг ягона реестрини юритиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда - Агентлик) томонидан Пай фондларининг ягона реестрини юритиш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Низом "Инвестиция ва пай фондлари тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ ишлаб чиқилган ҳамда Пай фондларининг ягона реестрини (кейинги ўринларда - Ягона реестр) шакллантириш, юритиш ва долзарблаштириш қоидаларини белгилайди, шунингдек Ягона реестрга маълумотларни тақдим этиш ва янгилашда ваколатли давлат органи, бошқарув компаниялари ва капитал бозорининг бошқа иштирокчилари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик тартибини белгилайди.
Хусусан, ҳужжат ваколатли давлат органига ҳужжатларни тақдим этиш рўйхати ва шаклини, Ягона реестрда мавжуд бўлган, шу жумладан, оммавий фойдаланиш мумкин бўлган маълумотлар тўпламини, аризани кўриб чиқиш муддатларини, шунингдек, Ягона реестрга ўзгартиришлар киритиш шартлари ва муддатларини белгилайди.
Низомни қабул қилиш ҳуқуқий бўшлиқларни бартараф этиш ва пай фондлари ҳисобини юритиш тизимини яратишга қаратилган.

Утверждено Положение о порядке ведения Единого реестра паевых фондов
Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) утверждено Положение о порядке ведения Единого реестра паевых фондов.
Положение разработано в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об инвестиционных и паевых фондах» и устанавливает правила формирования, ведения и актуализации Единого реестра паевых фондов (далее – Единый реестр), а также определяет порядок взаимодействия уполномоченного государственного органа, управляющих компаний и иных участников рынка капитала при предоставлении и обновлении информации Единого реестра.
В частности, документ определяет перечень и форму подачи документов уполномоченному государственному органу, набор сведений, содержащихся в Едином реестре, в том числе, доступных публично, сроки рассмотрения заявки, а также условия и сроки внесения изменений в Единый реестр.
Принятие Положения направлено на устранение правовых пробелов и создание системы учета паевых фондов.