2022 йил 1 ноябрь куни Тошкент шаҳридаги Сингапур менежментни ривожлантириш институтида “Агентлик раҳбарияти ҳамда талабалар ўртасида Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш масалалари” мавзусида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш борасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини талабаларга етказиш мақсадида ташкил этилди.
Жумладан, Агентлик раҳбарияти томонидан республикада мазкур соҳани тартибга солувчи қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, шунингдек, мамлакатимизга инвестицияларни жалб этишнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар юзасидан батафсил тушунтиришлар берилди.
Учрашув давомида Агентлик ходимлари томонидан институт талабалари учун тақдимот ўтказилди.
Талабаларни қизиқтирган асосий саволлар Ўзбекистон Республикасида крипто-активлар айланмаси соҳасида майнинг фаолиятини ташкил этиш, бу соҳада хизмат кўрсатувчи провайдерлар, яқин даврда крипто-активлар айланмаси соҳасида хизматлар кўрсатувчи хорижий электрон платформаларга киришнинг блокланиши, ўзгартирилмайдиган токенларни (NFT) яратиш ва кейинчалик уларни крипто-активлар айланмасига чиқариш усуллари йўналишида бўлди.
Учрашув якуни бўйича талабалар ўзларини қизиқтирган барча саволларга жавоб олдилар ва улар томонидан келгусида ҳам бундай учрашувларни ташкил этишни таклифи билдирилди.

Организована встреча руководства Агентства со студентами Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте
01.11.2022
3234
1 ноября 2022 года в Сингапурском институте развития менеджмента в Ташкенте прошла встреча руководства Агентства со студентами на тему: «Вопросы развития сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан».
Встреча была организована в целях доведения до студентов сути проводимых реформ в области развития сферы оборота крипто-активов.
В частности, со стороны руководства Агентства были даны разъяснения по поводу принятых нормативно-правовых актов, регулирующих данную сферу в республике, а также принимаемых мер по выработке новых механизмов привлечения инвестиций в страну.
В ходе встрече для студентов также была проведена презентация со стороны сотрудников Агентства.
Основные интересующие студентов вопросы были касательно организации деятельности майнинга и провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов на территории Республики Узбекистан, вопросы по поводу недавней блокировки доступа к зарубежным электронным платформам, оказывающим услуги в сфере оборота крипто-активов, а также создания невзаимозаменяемых токенов (NFT) и методы их дальнейшей реализации.
По итогам встречи студенты получили ответы на все интересующие их вопросы и предложили продолжить организовывать такого рода встречи в дальнейшем.