Ўзбекистонда исломий молияни ривожлантириш бўйича ҳамкорликнинг янги йўналишлари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида Ислом тараққиёт банки ҳамда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакиллиги билан Ўзбекистондаги исломий молиялаштиришни ривожлантириш масалалари бўйича учрашув бўлиб ўтди.
Ислом тараққиёт банки делегациясини исломий молиялаштириш бўйича маслаҳатлар бўлимининг глобал раҳбари Яҳё Раҳмон бошчилик қилди.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан учрашувда лойиҳа раҳбари Файзулла Салоҳиддинов иштирок этди.
Учрашув давомида томонлар “Капитал бозори тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни лойиҳаси доирасида Ўзбекистонда исломий молиялаштиришни ривожлантириш соҳасидаги келгуси ҳамкорлик истиқболларини, жумладан, сукук ва такафулни жорий этиш бўйича қўшма ташаббусларни амалга ошириш, шунингдек, ушбу ташаббусларни қўллаб-қувватлаш учун Ислом тараққиёт банкининг техник кўмагини жалб этиш масалаларини муҳокама қилдилар.
Томонлар ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ўзаро манфаатдор эканликларини тасдиқладилар ва Ўзбекистондаги исломий молиялаштириш бозорини ривожлантиришга қаратилган қўшма лойиҳаларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены новые направления сотрудничества по развитию исламских финансов в Узбекистане
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями Исламского банка развития и Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане в рамках развития исламского финансирования в Узбекистане.
Делегацию Исламского банка развития возглавил Яхья Рахман, глобальный руководитель отдела консультаций по исламскому финансированию.
Со стороны Программы развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане во встрече принял участие Файзулла Салахуддинов, руководитель проекта.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы дальнейшего сотрудничества в сфере развития исламского финансирования в Узбекистане в рамках проекта Закона Республики Узбекистан «О рынке капитала», в том числе реализацию совместных инициатив по внедрению сукук и такафул, а также вопросы привлечения технического содействия Исламского банка развития для поддержки данных инициатив.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем укреплении сотрудничества и выразили готовность к реализации совместных проектов, направленных на развитие рынка исламского финансирования в Узбекистане.