Ўзбекистон Республикаси Конституцияси кунига бағишланган тадбир
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида таркибий бўлинмалар ходимлари иштирокида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кунга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда сўнгги йилларда иқтисодий, ижтимоий, маданий-маънавий ҳаётнинг турли жабҳаларида амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар, бу борада эришилган натижаларни мустаҳкамлашда янги таҳрирдаги Конституциянинг ўрни ва роли муҳокама этилди.
Сўзга чиққанлар Давлатимиз бош Қомуси халқимиз сиёсий-ҳуқуқий тафаккурининг юксак намунаси ҳисобланишини ҳамда тинч ва осойишта, фаровон ҳаётнинг қонуний кафолати бўлиб келаётганлиги алоҳида таъкидладилар.
Шунингдек, Конституциянинг янги таҳрири “Янги Ўзбекистон” стратегиясини амалга оширишнинг сиёсий-ҳуқуқий асосларини, давлат ва жамиятни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилашга хизмат қилаётгани алоҳида таъкидланди.
Асосий қонунимиз нормаларини ҳаётга тўлиқ татбиқ этиш, жамиятда қонун устуворлиги ва адолатни таъминлаш зарурлиги ҳам муҳокама қилинди. Бундан ташқари “Конституция – халқчил давлат, барқарор тараққиёт ва фаровон ҳаёт асоси!” деган ҳаётий шиорнинг моҳияти ва аҳамияти, янги таҳрирдаги Конституция асосида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида мутлақо янги босқичга ўтилганлиги очиб берилди.

В Национальном агентстве перспективных проектов было проведено мероприятие, посвященное дню принятия Конституции Республики Узбекистан, на котором приняли участие сотрудники структурных подразделений.
На мероприятии были обсуждены масштабные реформы, реализованные в различных сферах экономической, социальной, культурной и духовной жизни за последние годы, а также местом и ролью Конституции в новой редакции в закреплении достигнутых в этом отношении результатов.
Докладчики отметили, что Конституция Республики Узбекистан считается высоким образцом политико-правового мышления нашего народа и правовой гарантией мирной и благополучной жизни.
На мероприятии также было отмечено, что новая редакция Конституции служит определению политико-правовых основ реализации стратегии «Нового Узбекистана» и приоритетных направлений дальнейшего развития государства и общества.
Также обсуждалась необходимость полной реализации норм нашего Основного закона, обеспечения верховенства права и справедливости в обществе. Были раскрыты суть и значение жизненного девиза «Конституция – основа народного государства, стабильного развития и благополучной жизни!», а также факт перехода от этапа развития прав и свобод человека на совершенно новый этап, основанный на новой редакции Конституции.