Майнинг фаолиятини амалга ошириш учун рухсатнома бериш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди
Қонуни ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 27 июлдаги ПҚ-3150-сон “Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги ҳамда 2018 йил 3 июлдаги ПҚ-3832-сон “Ўзбекистон Республикасида рақамли иқтисодиётни ва крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорларига мувофиқ, Майнинг фаолиятини амалга ошириш учун рухсатнома бериш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Мазкур ҳужжат қўйидагиларни назарда тутади:
- асосий тушунчалар ва таърифлар;
- рухсат бериш талаблари ва шартлари;
- рухсатнома олиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар;
- рухсатнома бериш ёки рухсатнома беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш;
- рухсатномани қайта расмийлаштириш, унга ўзгартириш киритиш ва унинг амал қилиш муддатини узайтириш ҳамда рухсатноманинг амал қилишини тўхтатиб туриш, тугатиш ва бекор қилиш тартиби;
- Рухсат бериш талаблари ва шартларига риоя этилишини назорат қилиш
Низомда, шунингдек, майнинг фақат юридик шахс томонидан қуёш фотоэлектр станциялари орқали ишлаб чиқарилган электр энергиясидан фойдаланган ҳолда амалга оширилиши, майнерлар истеъмол қилинган электр энергиясини ҳисобга олиш ускунасини ўрнатиб, қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда ягона электр энергетика тизимига уланиши мумкинлиги белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 июлдаги ПҚ-3832-сон қарорига мувофиқ, майнинг учун ягона электр энергетика тизимига уланган ҳолда электр энергиядан фойдаланилган тақдирда:
- истеъмол қилинган электр энергияси учун тўловлар белгиланган тарифга нисбатан 2 баробар ўсувчи коэффициентга мувофиқ тўланади;
- тиғиз даврда истеъмол қилинган электр энергия учун тегишли тарифларга Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланадиган устамалар қўлланилади.
Бундан ташқари, майнерларга майнинг жараёнида олинган крипто-активларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудида крипто-активлар айланмаси соҳасида хизмат кўрсатувчи провайдерлар фаолиятини амалга ошириш учун лицензияга эга крипто-биржаларда сотиш имконияти берилади.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида:
- яширин майнингни;
- аноним крипто-активлар майнингини;
- рўйхатга олинган пайтда кўрсатилган манзилга мос келмайдиган манзилда майнингни амалга ошириш;
- майнингни рухсатномасиз амалга ошириш тақиқланади.
Тадбиркорлик субъектлари диққатига: майнинг ва хизмат кўрсатувчи провайдерлар фаолиятини ташкил этиш рухсат берувчи ҳужжат ва белгиланган тартибда лицензия олинганидан кейингина мумкин бўлади.
Агентлик барча фуқаролардан қонун доирасида иш олиб боришни ҳамда тегишли лицензия ва (ёки) рухсат берувчи ҳужжатни олмасдан крипто-активлар айланмаси соҳасидаги фаолиятни ташкил этишга уринишдан, шунингдек, лицензиясиз хизмат кўрсатувчи провайдерлар хизматларидан фойдаланмасликни сўрайди.

Утверждено Положение о порядке выдачи разрешения для осуществления деятельности по майнингу
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», постановлениями Президента Республики Узбекистан № ПП-3150 от 27 июля 2017 года «Об организации деятельности Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан» и № ПП-3832 от 3 июля 2018 года «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» утверждено Положение о порядке выдачи разрешения для осуществления деятельности по майнингу, предусматривающее:
- основные понятия и определения;
- разрешительные требования и условия,
- документы, представляемые для получения разрешения;
- порядок принятие решения о выдаче разрешения или об отказе в выдаче разрешения;
- порядок переоформления разрешения, внесения в него изменений и продления срока его действия, а также приостановления, прекращения действия, аннулирования разрешения;
- контроль за соблюдением разрешительных требований и условий и др.
Положением также установлено, что майнинг осуществляется исключительно юридическим лицом с использованием электроэнергии, произведенной солнечной фотоэлектрической станцией, а также то, что майнеры вправе подключаться к единой электроэнергетической системе в случаях, предусмотренных актами законодательства, с установкой отдельного прибора учета электрической энергии.
Справочно: постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года №ПП-3832 в том числе установлено, что в случае использования электроэнергии с подключением к единой электроэнергетической системе:
- плата за потребленную электроэнергию осуществляется с применением повышающего коэффициента в размере 2 к установленному тарифу;
- за потребление электроэнергии в пиковый период к соответствующим тарифам применяются надбавки, устанавливаемые Кабинетом Министров.
Кроме того, майнерам предоставляется возможность реализовывать крипто-активы, полученные в ходе осуществления майнинга через крипто-биржи, имеющие лицензию для осуществления деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов на территории Республики Узбекистан.
Вместе с тем, на территории Республики Узбекистан запрещается:
- осуществление скрытого майнинга;
- майнинг анонимных крипто-активов;
- осуществление майнинга по адресу, не соответствующему адресу, указанному при регистрации;
- осуществление майнинга без разрешения.
Вниманию субъектов предпринимательства: организация деятельности по майнингу и провайдеров услуг возможна исключительно после получения документа разрешительного характера и лицензии в установленном порядке.