Манфаатлар тўқнашуви мавзусида ўқув семинари
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида манфаатлар тўқнашувини ўрганишга бағишланган ўқув семинари бўлиб ўтди. Семинарни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Академияси профессори, полковник Шариф Қобилов олиб борди.
Иштирокчиларга манфаатлар тўқнашувининг асосий тушунчалари, манфаатлар тўқнашувининг ҳуқуқий ва институционал асослари, давлат хизматида коррупцияга қарши одоб-ахлоқ қоидаларининг моҳияти ва аҳамияти ҳақида маълумотлар берилди. Хусусан, манфаатлар тўқнашувининг олдини олиш бўйича қабул қилинган ҳуқуқий ҳужжатлар, манфаатлар тўқнашувининг шакллари ва турлари, манфаатлар тўқнашуви ва коррупция ўртасидаги фарқ кўриб чиқилди.
Маърузачи, шунингдек, иштирокчиларга мажоритар ва миноритар сайлов тизимлари, халқаро тажриба ва миллий амалиёт ҳақида батафсил сўзлаб берди.

Учебный семинар, посвященный изучению конфликта интересов
В Национальном агентстве перспективных проектов состоялся учебный семинар, посвященный изучению конфликта интересов. Семинар провел профессор Академии МВД Республики Узбекистан, полковник Шариф Кабилов.
Вниманию участников была представлена информация об основных понятиях конфликта интересов, правовой и институциональной основе конфликта интересов, суть и значение правил антикоррупционного поведения на государственной службе. В частности, рассмотрены правовые документы, принятые в целях предотвращения конфликта интересов, формы и виды конфликта интересов, о разнице между конфликтом интересов и коррупцией.
Спикер также подробно рассказал участникам о мажоритарной и миноритарной избирательных системах, международном опыте и национальной практике.