2024 йил 1 августдан Мажбурий суғурта полислари ягона тизимида электрон расмийлаштириш имконияти яратилди
01.08.2024
8054
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан унинг Ягона автоматлаштирилган ахборот тизимида давлат органлари ва суғурта ташкилотларининг ахборот тизимлари билан интеграция қилинган ҳолда 4 та турдаги мажбурий суғурта қилиш шартномаларини, яъни:
1) иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини;
2) ташувчининг фуқаролик жавобгарлигини;
3) хавфли ишлаб чиқариш объектида авария юз берган тақдирда бошқа шахсларнинг ҳаёти, соғлиғи ва (ёки) мол-мулкига ҳамда атроф-муҳитга зарар етказганлик учун фуқаролик жавобгарлигини;
4) объектларни давлат маблағлари ва ҳукумат кафолати остидаги кредитлар ҳисобига барпо этишда қурилиш таваккалчиликларини мажбурий суғурта қилиш шартномаларини тузиш, рўйхатга олиш ва суғурта полисларини расмийлаштириш бўйича техник имкониятлар тўлиқ яратилиб, 25 та суғурта ташкилотининг ахборот тизимлари орқали барча жараёнлар тест режимида муваффақиятли синовдан ўтказилди.
Шу муносабат билан, 2024 йилнинг 1 августидан бошлаб Ягона ахборот тизимнинг service.e-osgo.uz манзилидаги портали орқали мазкур мажбурий суғурта турлари бўйича суғурта шартномаларини расмийлаштириш, рўйхатдан ўтказиш ва суғурта полисларини расмийлаштириш муваффақятли ишга тушурилди.
Шу билан бирга, суғурта хизматларининг барча истеъмолчиларига 2024 йилнинг 1 сентябрдан бошлаб суғуртанинг барча турлари бўйича суғурта (қайта суғурта) шартномалари фақатгина Ягона тизим орқали рўйхатдан ўтказилиши ва ушбу тизим орқали суғурта полислари электрон шаклда расмийлаштирилиши йўлга қўйилишини маълум қиламиз.
Таъкидлаш жоизки, ушбу чора-тадбирлар Агентлик томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 1 мартдаги “Суғурта хизматлари бозорини янада ривожлантиришнинг комплекс чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-108-сон қарорида кўрсатилган топшириқлар ижроси юзасидан амалга оширилмоқда.
Мазкур суғурта хизматларидан фойдаланиш учун барча юридик ва жисмоний шахслар электрон рақамли имзоларидан фойдаланган ҳолда https://service.e-osgo.uz/auth/login манзили орқали кириши мумкин.

С 1 августа 2024 года создана возможность электронной регистрации в Единой системе полисов обязательного страхования
01.08.2024
7597
Национальное агентство перспективных проектов (далее – Агентство) в своей Единой автоматизированной информационной системе, интегрированной с информационными системами государственных органов и страховых организаций, обеспечивает 4 вида договоров обязательного страхования, а именно:
1) гражданская ответственность работодателя;
2) гражданская ответственность перевозчика;
3) гражданская ответственность за причинение вреда жизни, здоровью и (или) имуществу и окружающей среде других лиц в случае аварии на опасном производственном объекте;
4) полностью созданы технические возможности для составления договоров обязательного страхования строительных рисков, регистрации и оформления страховых полисов при строительстве объектов за счет государственных средств и гарантированных государством кредитов, а все процессы успешно опробованы в тестовом режиме через информационные системы 25 страховых организаций.
В связи с этим, с 1 августа 2024 года через портал Единой информационной системы service.e-osgo.uz запущена возможность оформления и регистрации договоров страхования, а также оформления страховых полисов по данным видам обязательного страхования.
В связи с этим, доводим до сведения всех потребителей страховых услуг, что с 1 сентября 2024 года договоры страхования (перестрахования) по всем видам страхования будут регистрироваться только через Единую систему, а страховые полисы будут оформляться в электронной форме через эту систему.
Стоит отметить, что данные меры реализуются Агентством в связи с выполнением задач, указанных в постановлении Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2024 года ПП-108 «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг».
Чтобы воспользоваться этими страховыми услугами, все юридические и физические лица могут авторизоваться по адресу https://service.e-osgo.uz/auth/login, используя свою ЭЦП.