КРИПТО-АКТИВЛАР АЙЛАНМАСИ СОҲАСИДАГИ ХИЗМАТЛАР ПРОВАЙДЕРЛАРИ ФАОЛИЯТИНИ ЛИЦЕНЗИЯЛАШ ТАРТИБИ БЕЛГИЛАНДИ
17.08.2022
4916
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан крипто-активлар айланмаси соҳасини такомиллаштириш бўйича ишлар давом эттилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил
22 апрелдаги ПФ-121-сон “Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, баъзиларини ўз кучини йўқотган деб ҳисоблаш тўғрисида”ги Фармони билан киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларга мувофиқ Агентлик крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш ҳамда ушбу соҳада фаолиятни лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомиллари бўйича ваколатли орган сифатида белгиланиб, Агентлик ўзи крипто-активлар айланмаси соҳасида лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомилларидан ўтиш тартибини белгиланиши кўрсатиб ўтилди.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил
3 июлдаги ПҚ-3832-сон “Ўзбекистон Республикасида рақамли иқтисодиётни ва крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорининг 7-бандига мувофиқ Агентликка Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизмат провайдерлар фаолиятини лицензиялаш тўғрисидаги низомни қабул қилинишини ва амалга киритилиши ҳақида топшириқ берилган.
Шу боис, Агентлик директорининг 2022 йил 14 июлдаги 32-сон буйруғи билан Крипто-активлар айланмаси соҳасидаги хизматлар провайдерлари фаолиятини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги низоми (рўйхат рақами 3380-сон, 2022 йил 15 август) тасдиқланиб, у билан қуйидагилар:
– лицензия талаблари ва шартлари;
– лицензия олиш учун тақдим этиладиган ҳужжатлар;
– аризани кўриб чиқиш ва лицензия бериш ёки лицензия беришни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш тартиби;
– лицензияни қайта расмийлаштириш тартиби;
– лицензиянинг амал қилишини тўхтатиб туриш, тугатиш ва лицензияни бекор қилиш тартиби;
– лицензия талаблари ва шартларига риоя этилишини назорат қилиш тартиби ва бошқалар белгиланмоқда.
Қуйидагиларга эътиборни қаратиш лозимки, янгиланган лицензия талаблари ва шартларига мувофиқ:
– лицензиялар фақат Ўзбекистон Республикаси резидентлари юридик шахсларга берилади;
– крипто-биржалар устав жамғармасига (капитали), захирага қўйиладиган қисмига талаблар қисқартирилган;
– лицензия олиш учун талаб этиладиган ҳужжатлар рўйхати камайтирилган.
Шу билан бирга, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида халқаро стандартларининг (Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича молиявий чоралар ишлаб чиқувчи гуруҳнинг Тавсиялари) талабларига мувофиқ баъзи чекловлар белгиланган.
Хусусан, террористик фаолиятда ёки оммавий қирғин қуролларини тарқатишда иштирок этган ёки иштирок этишда гумон қилинаётган ҳамда қатор жиноятларни содир этганлик учун судланганлиги олиб ташланмаган ёки ўталмаган шахслар томонидан лицензиатларни бошқаришга ва устав жамғармасида (капиталида) иштирок этишга йўл қўйлмайди.
Бундан ташқари, лицензиатларнининг устав жамғармасида (капиталида) оффшор ҳудудларда рўйхатдан ўтган компанияларнинг иштирок этиши тақиқланган.
Агентлик томонидан крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш ва тартибга солишни таъминлаш борасида ишлар давом эттирилмоқда.

ОПРЕДЕЛЕН ПОРЯДОК ЛИЦЕНЗИРОВАНИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПРОВАЙДЕРОВ УСЛУГ В СФЕРЕ ОБОРОТА КРИПТО-АКТИВОВ
В частности, изменениями и дополнениями, внесенными Указом Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года № УП-121
«О внесении изменений и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Узбекистан»
Агентство определено уполномоченным органом по развитию сфере оборота крипто-активов, а также лицензированию и разрешительным процедурам в данной сфере, при этом установлено, что Агентство устанавливает порядок лицензирования и прохождения разрешительных процедур в сфере оборота крипто-активов.
Так, в соответствии с пунктом 7 постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2018 года № ПП-3832 «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота крипто-активов в Республике Узбекистан» Агентству поручено принятие и введение в действие Положения по лицензированию деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов.
В этой связи, приказом директора Агентства от 14 июля 2022 года
№ 32 утверждено Положение о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. № 3380 от 15 августа 2022 года), предусматривающие определение:
– лицензионных требований и условий;
– перечня документов, представляемых для получения лицензии;
– порядка рассмотрения заявлений, а также принятия решений о выдаче или об отказе в выдаче лицензии;
– порядка переоформления лицензии;
– порядка приостановления, прекращения действия и аннулирования лицензии;
– порядка контроля за соблюдением лицензионных требований
и условий.
Хотим обратить внимание, что в соответствии с обновленными лицензионными требованиями и условиями:
– лицензии выдаются исключительно юридическим лицам – резидентам Республики Узбекистан;
– снижены требования к уставному фонду (капиталу) крипто-бирж, в том числе к резервируемой ее части;
– сокращен перечень документов, предоставляемых для получения лицензии.
Вместе с тем, исходя из требований международных стандартов в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (Рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег) определены некоторые ограничения.
В частности, не допускается руководство и участие в уставном фонде (капитале) лицензиатов лиц, участвующих или подозреваемых в участии в террористической деятельности или распространении оружия массового уничтожения, а также имеющих неснятую или непогашенную судимость за совершение ряда преступлений.
Кроме того, запрещается участие в уставном фонде (капитале) лицензиатов компаний, зарегистрированных в оффшорных зонах.