Коррупция учун жавобгарлик нормаларига бағишланган ўқув тренинги
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ходимлари учун “Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида коррупция учун жавобгарлик” мавзусида ўқув-тренинги бўлиб ўтди. Тренингни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази бошлиғи в.в.б. Худайберди Турсунбеков олиб борди.
Ўқув тренинги дастуридан коррупциявий жиноят содир этганлик учун жавобгарликка тортишнинг ҳуқуқий асослари, коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги ваколатли органларнинг коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни содир этган шахсларни жавобгарликка тортишга оид ваколатлари, коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар учун интизомий жавобгарлик мавзулари жой олди.
Коррупцияга қарши курашга оид норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонун, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекси, Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Меҳнат кодексидаги тегишли моддалар таҳлил қилинди.

Учебный тренинг, посвященный нормам ответственности за коррупцию
Для сотрудников Национального агентства перспективных проектов проведен учебный тренинг на тему «Ответственность за коррупцию, предусмотренная в законодательстве Республики Узбекистан». Тренинг провел вр. и. о. начальника Научно-образовательного центра по противодействию коррупции Правоохранительной академии Республики Узбекистан Худайберди Турсунбеков.
Программа обучения охватила такие темы, как правовые основы привлечения к ответственности за коррупционные преступления, полномочия компетентных органов в сфере противодействия коррупции по привлечению к ответственности лиц, совершивших коррупционные правонарушения, а также темы дисциплинарной ответственности за коррупционные правонарушения.
Был проведен анализ соответствующих статей нормативно-правовых документов в области противодействия коррупции, в том числе Закона «О противодействии коррупции», Уголовного кодекса Республики Узбекистан, Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и Трудового кодекса Республики Узбекистан.