Жаҳон банки вакиллари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида (Агентлик, ИЛМА) Жаҳон банки (ЖБ) “Иқтисодий ривожланишни самарали бошқариш” Глобал дастурининг EGATE лойихаси ишчи гуруҳи раҳбари Чиу Ниу бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Жаҳон банки ва Ўзбекистоннинг электрон тижорат соҳасида фаолият юритувчи ташкилотлари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, Ўзбекистон компанияларини “Alibaba.com” сайтида қўллаб-қувватлаш дастурлари, Жаҳон банки, ИЛМА ва Статистика агентлигининг электрон тижорат ҳажмларини  ўлчаш бўйича ҳамкорлиги, кичик ва ўрта тадбиркорликни, шунингдек, давлат секторини глобал B2B платформаларига улаш, қонунчиликдаги камчиликларни таҳлил қилиш ва уларни бартараф этиш чораларини ишлаб чиқиш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш, Ўзбекистондаги электрон тижорат бозорини таҳлил қилиш бўйича юқоридаги вазифаларни амалга ошириш бўйича қўшма йўл харитасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш, ушбу соҳани ривожлантириш бўйича қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлар тайёрлашга келишиб олдилар.

Встреча с представителями Всемирного банка
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство, НАПП) состоялась встреча с делегацией Всемирного банка (ВБ) во главе с руководителем целевой группы проекта EGATE, Глобальной программы «Эффективное управление экономическим развитием» Чиу Ниу.
На встрече были обсуждены вопросы развития сотрудничества Всемирного банка с организациями Узбекистана, осуществляющими деятельность в области электронной коммерции. В частности, рассмотрены программы поддержки компаний Узбекистана на «Alibaba.com», организация взаимодействия ВБ с НАПП и Агентством статистики по измерению объемов электронной коммерции, подключению малого и среднего предпринимательства, а также госсектора к глобальным B2B-платформам, анализ пробелов в законодательстве и выработка мер по их устранению.
Стороны договорились наладить тесное сотрудничество, разработать и утвердить совместную дорожную карту по реализации вышеперечисленных задач по анализу рынка электронной коммерции Узбекистана, подготовить предложения по изменениям и дополнениям в законодательство для развития данной сферы.