ИЛМАда ходимлар учун давлат бошқарувида сунъий интеллектни қўллаш бўйича семинар ўтказилди
25-28 ноябрь кунлари Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида (кейинги ўринладрда – Агентлик) ходимлар учун "Давлат бошқарувида сунъий интеллект технологияларига кириш" курси доирасида семинар ўтказилди. Тренинг раҳбарлар, лойиҳа менежерлари ва тегишли бўлимлар мутахассислари учун ташкил этилди.
Семинарнинг асосий мақсади Агентлик ходимлари орасида сунъий интеллект технологияларининг имкониятлари ҳақида умумий тушунчани, шунингдек, муаммоларни ҳал қилиш учун кундалик ишларида сунъий интеллектдан фойдаланиш бўйича амалий кўникмаларни ривожлантириш бўлди.
Маърузачи сифатида Data Science бўйича катта мутахассис Евгений Арзамасцев иштирок этди. Иштирокчилар кенг кўламли тил ва мультимодал моделларнинг асосий тамойиллари, саноат муҳандислиги воситалари ва уларнинг таҳлил ва маълумотларни тайёрлашда амалий қўлланилиши ҳақида маълумотга эга бўлдилар.
CRISP-DM методологик стандартига мувофиқ давлат секторида сунъий интеллект лойиҳаларини ишга туширишнинг асосий босқичларига, жумладан, тайёргарликни баҳолаш ва хавфларни бошқаришга алоҳида эътибор қаратилди. Якуний босқичда сунъий интеллектга асосланган потенциал ташаббуслар бўйича брейншторм бўлиб ўтди.
Семинар Агентликнинг ходимларининг рақамли тажрибасини ошириш ва сунъий интеллект лойиҳаларини технологик баҳолашда тажриба орттириш бўйича тизимли саъй-ҳаракатларининг бир қисми бўлди. Иштирокчилар курснинг амалий қиймати ва аҳамиятини таъкидладилар.

В НАПП прошёл семинар для сотрудников по применению ИИ в госуправлении
С 25 по 28 ноября в Национальном агентстве перспективных проектов (далее – Агентство) состоялся семинар для сотрудников в рамках курса «Введение в технологии ИИ в государственном управлении». Обучение было организовано для руководителей, проектных менеджеров и специалистов профильных департаментов.
Ключевой целью семинара стало формирование у сотрудников Агентства общего понимания возможностей технологий ИИ, а также развитие практических навыков использования ИИ в повседневной работе для решения задач.
Лектором выступил старший эксперт направления Data Science Евгений Арзамасцев. Участники ознакомились с базовыми принципами работы больших языковых и мультимодальных моделей, инструментами промпт-инжиниринга, а также практикой их использования в аналитике и подготовке материалов.
Отдельное внимание было уделено ключевым этапам запуска ИИ-проектов в госсекторе по методологическому стандарту CRISP-DM, включая оценку готовности и управление рисками. В финале прошёл брейншторм по потенциальным инициативам с применением ИИ.
Семинар стал частью системной работы Агентства по повышению цифровой зрелости персонала и наращиванию экспертного потенциала в технологической экспертизе проектов ИИ. Участники отметили практическую ценность курса и его значимость.