Агентлик ва OХММ қўмитаси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди
2023 йил 23 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ва OХММ (Остона халқаро молиявий маркази) молиявий хизматларни тартибга солиш қўмитаси ўртасида капитал бозори, суғурта ҳамда крипто-активлар айланмаси соҳаларида ҳамкорлик, ўзаро ёрдам ва қўшма ташаббусларни ривожлантиришга қаратилган ўзаро англашув меморандуми имзоланди.
OХММ молиявий хизматларни тартибга солиш қўмитаси (Astana Financial Services Authority, AFSA) Остонанинг мустақил регулятори ҳисобланади. AFSA Марказнинг молиявий ва ёрдамчи хизматларини кўрсатувчи иштирокчилари фаолиятни, шунингдек OХММ ҳудудида капитал бозорларидаги фаолиятни тартибга солади.
Томонлар рискларни аниқлаш, қимматли қоғозлар, суғурта ва крипто-активлар бозорини назорат қилиш бўйича тажриба алмашиш, шунингдек, ушбу соҳаларда қўшма илмий-тадқиқот ва таълим лойиҳаларини амалга ошириш бўйича ҳамкорлик фаолиятининг аниқ режасини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш ниятида.
“Бугунги англашув меморандумининг имзоланиши Ўзбекистон ва Қозоғистонда қимматли қоғозлар, суғурта ва крипто-активлар бозорини янада ривожлантириш, тартибга солиш ва назорат қилиш бўйича умумий ёндашувларни ишлаб чиқишда ўзаро ҳамкорлик ва тажриба алмашишни кучайтиришга ёрдам беришига ишончим комил”, — деди Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорнинг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак.

23 ноября 2023 года Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан и Комитет МФЦА по регулированию финансовых услуг (Казахстан) подписали Меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие сотрудничества, взаимопомощи и совместных инициатив в области рынков капитала, страхования и крипто-активов.
Комитет МФЦА по регулированию финансовых услуг (Astana Financial Services Authority, AFSA) – независимый регулятор Международного финансового центра Астаны (МФЦА). АФСА является регулятором деятельности участников Центра, осуществляющих финансовые и вспомогательные услуги, а также деятельность на рынках капитала на территории МФЦА.
Стороны намерены разработать и утвердить конкретный план мероприятий сотрудничества по вопросам определения рисков, обмена практиками надзора за рынком ценных бумаг, страховым рынком и рынком крипто-активов, а также реализации совместных исследовательских и образовательных проектов в данных сферах.
«Уверен, что данный совместный шаг будет способствовать укреплению взаимодействия и обмена опытом в выработке единых подходов для дальнейшего развития, регулирования и обеспечения контроля за рынком ценных бумаг, страховым рынком и рынком крипто-активов», – отметил первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.