IFCнинг иқлим молияси бўйича тренинги ўз ишини бошлади
Тошкент шаҳрида Халқаро молия корпорацияси (IFC) нинг Ўзбекистондаги дастури томонидан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) билан ҳамкорликда ташкил этилган иқлим молиясига бағишланган уч кунлик тренинг ўз ишини бошлади.
Мазкур тадбир Марказий Осиё давлатлари банкларининг «яшил», ижтимоий ва барқарор облигациялар (GSS), шунингдек барқарор ривожланиш кўрсаткичларига боғланган облигациялар (SLB) чиқариш соҳасидаги салоҳиятини оширишга қаратилган.
Тренингнинг очилиш маросимида Агентликнинг капитал бозорини ривожлантириш департаменти бошлиғи Худайбердиев Саибжан Махсудович таъкидлади:
"Барқарор молиялаштириш инструментларини ривожлантириш капитал бозорини такомиллаштиришнинг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Халқаро стандартлар ва амалиётларни жорий этиш узоқ муддатли инвестицияларни жалб қилишга ҳамда инвесторлар ишончини оширишга хизмат қилади.
(…) Бугунги кунда “яшил” корпоратив облигацияларни чиқариш учун норматив база яратилган бўлиб, Ўзбекистон Республикасидаги илк расмий “яшил” облигациялар чиқарилиши Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана томонидан амалга оширилди ва белгиланган тартибда Агентлик томонидан рўйхатдан ўтказилди".
Тренинг дастури доирасида қуйидаги йўналишлар кўриб чиқилмоқда:
- барқарор облигациялар бозори ва халқаро стандартлар (ICMA);
- лойиҳаларни танлаш ва баҳолаш, маблағларни бошқариш, ҳисобдорлик ҳамда ташқи баҳолаш (SPO);
- облигацияларни тузиш, жойлаштириш ва инвесторлар билан ўзаро ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари.
Тадбирда, шунингдек, халқаро инвесторлар нуқтаи назари ва эмитентлар тажрибаси тақдим этилмоқда, бу эса барқарор молиялаштириш соҳасида илғор амалиётлар алмашинувига хизмат қилади.

Начал работу тренинг IFC по климатическому финансированию
В Ташкенте начал работу трехдневный тренинг по климатическому финансированию, организованный программой Международной финансовой корпорации (IFC) в Узбекистане в партнерстве с Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство).
Мероприятие направлено на повышение потенциала банков Центральной Азии в области выпуска «зелёных», социальных и устойчивых облигаций (GSS), а также облигаций, привязанных к показателям устойчивого развития (SLB).
В ходе открытия тренинга начальник департамента развития рынка капитала Агентства Худайбердиев Саибжан Махсудович отметил:
«Развитие инструментов устойчивого финансирования является одним из важных направлений совершенствования рынка капитала. Внедрение международных стандартов и практик способствует привлечению долгосрочных инвестиций и повышению доверия со стороны инвесторов.
(…) На сегодняшний день нормативная база для выпуска зеленых корпоративных облигаций создана, а первый официальный выпуск «зеленых» облигаций в Республике Узбекистан был осуществлён Компанией по рефинансированию ипотеки Узбекистана, который зарегистрирован Агентством в установленном порядке».
В рамках программы тренинга рассматриваются следующие тематические направления:
- обзор рынка устойчивых облигаций и международных стандартов (ICMA);
- отбор и оценка проектов, управление средствами, отчётность и внешняя верификация (SPO);
- практические аспекты структурирования, размещения облигаций и взаимодействия с инвесторами.
В мероприятии также представлены взгляды международных инвесторов, опыт эмитентов, что способствует обмену передовыми практиками в сфере устойчивого финансирования.