Крипто-активлар муомаласи соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи шахслар учун жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича ички назорат қоидаларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан крипто-активлар муомаласи соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи шахсларнинг жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида фаолияти такомиллаштирилмоқда.
Хусусан, Агентлик томонидан жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасида халқаро стандартларни имплементация қилиниши таъминланмоқда.
Жумладан, ФАТФ 15 Тавсиянинг талабларига кўра, жиноятчилар ёки уларнинг шериклари томонидан виртуал активлар хизмати провайдерларнинг (Ўзбекистон Республикасида бу крипто-активлар муомаласи соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи шахслар) бошқарилишига ва анча ёки назорат қилувчи улушидан бенефициар эгалик қилишга тўсқинлик қилувчи норматив-ҳуқуқий ёки тартибга солиш зарур чораларни кўриш мажбурияти белгиланган.
Мазкур чекловалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 27 апрелдаги ПФ-121-сон “Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш, шунингдек, баъзиларини ўз кучини йўқотган деб ҳисоблаш тўғрисида”ги Фармони билан киритилган.
Шу боис, Агентлик ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти томонидан Крипто-активлар муомаласи соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи шахслар учун жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича ички назорат қоидаларига (рўйх. рақ. 3309-2-сон, 13.07.2022 й.) қуйидагиларни инобатга олувчи ўзгартиришлар тайёрланди ва киритилди:
– крипто-активлар муомаласи соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи шахсларнинг бошқаруви ва устав жамғармасида иштироки бўйича чекловлар;
– амалдаги қонунчиликка мувофиқлаштириш.
Агентлик томонидан крипто-активларни қонунга хилоф мақсадларида фойдаланишнинг таваккалчиликларини минималлаштириш бўйича ишлар давом эттирилмоқда.

В правила внутреннего контроля внесены изменения
Внесены изменения и дополнения в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов.
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) продолжается работа по совершенствованию деятельности лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов, в сфере противодействия легализации доходов, полученных
от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
В частности, Агентством обеспечивается имплементация международных стандартов в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма
и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Так, в соответствии с требованиями 15 Рекомендации ФАТФ страны должны принимать необходимые законодательные или регулятивные меры по недопущению преступников или их сообщников к занятию руководящих позиций или бенефициарному владению значительной или контролирующей долей в провайдерах услуг виртуальных активов (в Республике Узбекистан
это лица, осуществляющие деятельность в сфере оборота крипто-активов).
Указанные ограничения были введены Указом Президента Республики Узбекистан от 27 апреля 2022 года № УП-121 «О внесении изменений
и дополнений, а также признании утратившими силу некоторых актов Президента Республики Узбекистан».
В этой связи, Агентством совместно с Департаментом по борьбе
с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан подготовлены и внесены изменения и дополнение в Правила внутреннего контроля по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для лиц, осуществляющих деятельность в области оборота крипто-активов (рег. №3309-2 от 13.07.2022 г.), предусматривающие:
– ограничения по руководству и участию в уставном фонде лиц, осуществляющих деятельность в сфере оборота крипто-активов;
– приведение в соответствие с действующим законодательством.
Агентством продолжается работа по минимизации рисков использования крипто-активов в противоправных целях.