“EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚКга нисбатан жарима санкциялари қўлланилди ва лицензияси амал қилиши тўхтатилди
17.10.2024
5376
“EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚКнинг молиявий ҳисоботларини ўрганиш натижаларига кўра қонунчилик ҳужжатларида белгиланган меъёрларга риоя қилинмаганлик фактлари аниқланиб, натижада 45,0 млн.сўм миқдорида жарима солинди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг “Суғурта фаолияти тўғрисида”ги Қонуни 47 ва 48-моддалари, “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги Қонуни 32-моддаси, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сонли қарори билан тасдиқланган Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги Ягона низомнинг 41-банди ҳамда Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг тегишли қарорига асосан “EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚКга суғурта фаолиятини амалга ошириш бўйича берилган 2022 йил 30 июндаги 031333-сонли лицензия 2024 йил 17 октябрь санасидан бошлаб 10 кун муддатга тўхтатилди.
“EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚК лицензиясининг амал қилишини тўхтатиб туриш муддати даврида янги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини тузиш, амалдаги суғурта (қайта суғурта) шартномаларини узайтириш таъқиқланади.
“EUROASIA INSURANCE” АЖ ҚК илгари тузилган суғурта (қайта суғурта) шартномалари бўйича ўз зиммасига олган мажбуриятларни белгиланган тартибда бажариши шарт.

Применены штрафные санкции и приостановлено действие лицензии АО СП «EUROASIA INSURANCE»
По результатам изучения финансовых отчетов АО СП «EUROASIA INSURANCE», Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан выявлены факты несоответствия установленным законодательством нормативам, вследствие чего на страховую организацию наложен штраф на сумму 45,0 млн сумов.
Кроме того, в соответствии со статьями 47 и 48 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года №80, а также соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, с 17 октября 2024 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной 30 июня 2022 года №031333.
В период приостановления действия лицензии АО СП «EUROASIA INSURANCE» запрещается заключать новые и продлевать действия действующих договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО СП «EUROASIA INSURANCE» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).