Crypto Week Uzbekistan 2025 халқаро форуми —крипто-активлар айланмаси соҳасида Марказий Осиёдаги энг йирик тадбир
16.04.2025
5666
Тошкентда крипто-активлар, блокчейн технологиялари ва молия секторидаги рақамли инновацияларга бағишланган Марказий Осиёдаги энг йирик тадбирлардан бирига айланган Crypto Week Uzbekistan 2025 халқаро форуми бошланди.
Форумдан кўзланган мақсад Ўзбекистоннинг крипто-индустрия ва финтех соҳасида етакчи минтақавий хаб мақомини мустаҳкамлаш, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда билим, технологиялар ва илғор тажриба алмашиш учун самарали платформа яратишдан иборат.
Тадбирда 400 дан ортиқ делегатлар – халқаро компаниялар вакиллари, инвесторлар, регуляторлар, стартаплар ва таниқли трейдерлар иштирок этмоқда. Таклиф этилган маърузачилар орасида – Binance вакиллари, етакчи таҳлилчилар, регуляторлар ва блокчейн лойиҳаси асосчилари. Форум дастурига 20 дан ортиқ тематик сессиялар ва панель муҳокамалари, стартап танлови, B2B ва B2G учрашувлари, кўргазма майдони, тармоқ тадбирлари ва AfterParty киради.
Муҳокаманинг асосий мавзулари орасида крипто-активларни тартибга солиш, блокчейннинг ҳуқуқий ва технологик жиҳатлари, токенизация, рақамли иқтисодиётда трейдерларнинг роли, киберхавфсизлик ва молиявий технологияларда инновацияларни илгари суриш киради.
Форумда сўзга чиққан Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг (Агентлик) крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш бошқармаси бошлиғи Асқаржон Закиров Ўзбекистонда соҳани тартибга солишни такомиллаштириш бўйича фаол иш олиб борилаётганини алоҳида таъкидлади. Унинг айтишича, Агентлик тадбиркорлар билан мулоқот олиб боради, назорат ва ривожланиш ўртасидаги мувозанатга интилади:
"Биз жазоловчи тарзда ҳаракат қилмаймиз, балки тушунтириш ишларига эътибор қаратамиз. Бизнинг ёндашувларимиз халқаро стандартларга мос келади, жумладан, фойдаланувчини мажбурий идентификация қилиш, мижоз маълумотларини сақлаш ва барча хизмат кўрсатувчи провайдерларни лицензиялаш".
Закиров шунингдек, 2023 йилдан буён мамлакат миллий провайдерлар орқали ишлашни талаб қилаётганини, регулятор эса энг йирик крипто-биржалар, жумладан Binance ва CoinMarketCap 10 талигининг бошқа иштирокчилари билан музокаралар олиб бораётгани ҳақида хабар берди:
"Биз корхоналарнинг муаммоларини эшитдик, баъзи қонунчилик нормаларини қайта кўриб чиқдик ва кўплаб тўсиқларни олиб ташладик. Бу бозорга янги ўйинчиларни жалб қилиш имконини берди", – деди у.
Форум Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги кўмагида PraeLegal Узбекистан, Heyemera ва Yoko Digital компаниялари томонидан ташкил этилди.

Международный форум Crypto Week Uzbekistan 2025 – крупнейшее событие в сфере оборота крипто-активов в Центральной Азии
5699
В Ташкенте стартовал международный форум Crypto Week Uzbekistan 2025, ставший одним из самых масштабных мероприятий в Центральной Азии, посвящённых крипто-активам, блокчейн-технологиям и цифровым инновациям в финансовой сфере.
Цель форума – укрепление статуса Узбекистана как ведущего регионального хаба в области крипто-индустрии и финтеха, расширение международного сотрудничества и создание эффективной площадки для обмена знаниями, технологиями и лучшими практиками.
В мероприятии участвуют более 400 делегатов – представители международных компаний, инвесторы, регуляторы, стартапы и известные трейдеры. В числе приглашённых спикеров – представители Binance, ведущие аналитики, регуляторы и основатели блокчейн-проектов. Программа форума включает более 20 тематических сессий и панельных дискуссий, конкурс стартапов, B2B- и B2G-встречи, выставочную зону, нетворкинг-мероприятия и AfterParty.
Среди ключевых тем обсуждений – регулирование крипто-активов, правовые и технологические аспекты блокчейна, токенизация, роль трейдеров в цифровой экономике, кибербезопасность и продвижение инноваций в финансовых технологиях.
Выступая на форуме, начальник управления развития сферы оборота крипто-активов Национального агентства перспективных проектов Аскаржон Закиров подчеркнул, что Узбекистан активно работает над совершенствованием регулирования отрасли. Он отметил, что регулятор ведёт диалог с бизнесом, стремясь к балансу между контролем и развитием:
«Мы не действуем в карательной логике, а фокусируемся на разъяснительной работе. Наши подходы в целом соответствуют международным стандартам – включая обязательную идентификацию пользователей, хранение клиентских данных и лицензирование всех провайдеров услуг».
Закиров также сообщил, что с 2023 года в стране действует требование работы через национальных провайдеров, при этом регулятор вёл переговоры с крупнейшими крипто-биржами – в том числе Binance и другими участниками из топ-10 CoinMarketCap:
«Мы услышали опасения бизнеса, пересмотрели часть законодательных норм и устранили многие барьеры. Это позволило привлечь новых игроков на рынок», – отметил он.
Организаторами форума выступили PraeLegal Uzbekistan, Heemera и Yoko Digital при поддержке Национального агентства перспективных проектов.