Cитибанк халқаро банки вакиллари билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида йирик халқаро банк – Cитибанк (Нью-Йорк, АҚШ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак, “Ўзбекистон Республикасининг тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси” МЧЖ бош директори Отабек Назиров, “Ўзбекистон Республикаси валюта биржаси” АЖ бош директори Рашид Усмонов, “Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси” АЖ бошқаруви раиси Шерали Абдужабборов, “Тошкент” Республика фонд биржаси” АЖ бошқаруви раиси Георгий Паресишвили ҳамда Ситибанкнинг эмитент хизматлари бўйича бошқарувчи директори Эйден Дагг, глобал депозитарий рисклар бўйича директор Михаил Клочков ва корпоратив банк фаолияти бўйича директор Жейсон Зулло иштирок этдилар.
Кун тартибида глобал депозитар тилхатлари (GDR) ва глобал депозитар ноталарини (GDN) муомалага чиқариш йўли билан хорижий инвестицияларни жалб этиш, Ўзбекистон компанияларининг халқаро IPOга чиқиши, халқаро инвесторларнинг Ўзбекистондаги корпоратив облигациялар бозорига қизиқишини ошириш ва бошқа масалалар бўлди.
Cитибанк вакиллари Агентлик томонидан Regulation.gov.uz. сайтида жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинган тартибга солувчи қумдон тўғрисидаги низом лойиҳаси бўйича ижобий фикр билдириб, уни такомиллаштириш бўйича ўз таклиф ва тавсияларида тўхталиб ўтдилар.
Томонлар Ўзбекистон капитал бозорига хорижий инвесторларни янада жалб этиш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш, шунингдек, Cитибанкнинг Марказий банкда валюта ҳисоб рақамларини, шунингдек, Валюта биржаси ва Марказий депозитарийда қимматли қоғозлар ҳисобварақларини очиш юзасидан фикр алмашдилар.

Встреча с представителями международного банка Ситибанк
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями крупнейшего международного банка Ситибанк (Нью-Йорк, США).
На встрече приняли участие первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак, генеральный директор ООО "Фонд прямых инвестиций Республики Узбекистан" Атабек Назиров, генеральный директор АО "Узбекская республиканская валютная биржа" Рашид Усманов, председатель Правления АО "Центральный депозитарий ценных бумаг" Шерали Абдужаббаров, председатель Правления АО "Республиканская фондовая биржа "Тошкент"" Георгий Паресишвили, а также управляющий директор Ситибанка по обслуживанию эмитентов Эйден Дагг, директор по глобальным депозитарным рискам Михаил Клочков и директор по корпоративному банкингу Джейсон Зулло.
В повестке были обсуждены вопросы привлечения иностранных инвестиций путем выпуска глобальных депозитарных расписок (GDR) и глобальных депозитарных нот (GDN), выхода узбекских компаний на международное IPO, увеличения интереса международных инвесторов к рынку корпоративных облигаций в Узбекистане и др.
Представители Ситибанка положительно высказались по проекту положения Агентства о регуляторной песочнице, размещенного для публичного обсуждения на Regulation.gov.uz. Озвучили свои предложения и рекомендации по его совершенствованию.
Стороны обменялись мнениями по поводу налаживания дальнейшей скоординированной работы по дальнейшему привлечению иностранных инвесторов в рынок капитала Узбекистана, а также открытию валютных счетов Ситибанка в Центральном банке, а также счетов депо на Валютной бирже и в Центральном депозитарии.