Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик), БМТТДнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ҳамда Суғурта бозори профессионал иштирокчилари ассоциацияси билан ҳамкорликда суғурта сектори мутахассислари учун “ Solvency II директивасига кириш” номли икки кунлик тренинг ўз ишини бошлади.
Тренингнинг асосий мақсади ҳукумат ва суғурта ташкилотлари даражасида Ўзбекистон суғурта бозори иштирокчиларининг Solvency II директивасини тушуниш асосида институционал тизим, жараёнлар ва бошқарувни мустаҳкамлашдан иборат. Тренингнинг мақсади суғурта соҳасининг Solvency II директивасига мувофиқлигини тушуниш ва янада ривожлантириш қобилиятини оширишдир.
Тренингни Европа Иттифоқида суғурта бозорини тартибга солиш бўйича катта тажрибага эга ва Европа Иттифоқи суғуртачилари учун тўлов қобилияти талабларини ишлаб чиқувчилардан бири профессор Карел Ван Хулле олиб бормоқда.
Тренинг дастури суғурталовчиларни тартибга солиш ва назорат қилишнинг муҳим жиҳатларини, ўз рискларини баҳолаш, тўлов қобилияти, устав капитали масалаларини ва бошқаларни ўз ичига олади.
Тренингда суғурта ташкилотлари, Агентлик, Суғурта бозори профессионал иштирокчилари уюшмаси ва хусусий секторнинг 40 дан ортиқ вакиллари иштирок этди.
Маълумот учун: Тренинг Германия ҳукумати томонидан молиялаштириладиган БМТТДнинг “Ўзбекистонда суғурта рискларини молиялаштириш механизми (IRFF)” глобал лойиҳаси доирасида қўллаб-қувватланган бўлиб, унинг асосий мақсади лойиҳа иштирокчи-давлатларида суғурта бозорини ривожлантиришда қўллаб-қувватлаш, шу жумладан суғурта полисини мамлакатни иқтисодий ривожлантириш дастурига интеграциялаш, инклюзив суғуртани ривожлантириш, суверен рискларни, табиий офатлар таваккалчилигини молиялаштириш, суғурта соҳасига қўшимча инвестицияларни жалб қилиш ва бошқалар.

Тренинг ПРООН «Введение в директиву Solvency II»
В Ташкенте начал работу двухдневный тренинг для специалистов страхового сектора «Введение в директиву Solvency II», организованный Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) совместно с ПРООН в Узбекистане и Ассоциацией профессиональных участников страхового рынка.
Основной целью тренинга является укрепление институциональной системы, процессов и управления на основе понимания директивы Solvency II участников страхового рынка Узбекистана, как на уровне правительства, так и страховых компаний. Тренинг направлен на повышение способности страховой отрасли к пониманию и дальнейшему развитию соответствия директиве Solvency II.
Тренинг проводит профессор Карел Ван Хулле, имеющий большой опыт регулирования страхового рынка в ЕС и один из разработчиков требований к платежеспособности для страховщиков ЕС.
Программа тренинга охватывает важные аспекты регуляции и надзора страхователей, оценки собственных рисков, платежеспособности, вопросы уставного капитала и др.
На тренинге принимают участие более 40 представителей страховых организаций, Агентства, Ассоциации профессиональных участников страхового рынка и частного сектора.
Справочно: Тренинг был поддержан в рамках глобального проекта ПРООН «Механизм финансирования страховых рисков (IRFF) в Узбекистане», финансируемого правительством Германии, основной целью которого является оказание поддержки странам-участницам проекта в развитии страхового рынка, в том числе интеграция страхового полиса в программу экономического развития страны,  развитие инклюзивного страхования, финансирование суверенных рисков, рисков от стихийных бедствий, привлечение дополнительных инвестиций в страховую отрасль и др.