“Bank of Georgia“ АЖ капитал бозори соҳасида Тартибга солиш қумдони доирасида давлат облигацияларини сотиб олиш бўйича биринчи операцияни амалга оширди
14.06.2024
7282
Жорий йил 13 июнь куни Ўзбекистон Республикасида капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимининг биринчи иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилган “Грузия банки” АЖ (JSC Bank of Georgia) “Ўзбекистон республикаси валюта биржаси” АЖ савдо майдончаси орқали Ўзбекистон Республикаси давлат облигацияларини сотиб олиш бўйича  биринчи битимни амалга оширди. Бу билан, “Bank of Georgia” Ўзбекистонда биринчи бўлиб қимматли қоғозлар савдоларида тўғридан-тўғри “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режими иштирокчиси сифатида иштирок этган биржа аъзоси бўлди.
Ушбу тарихий воқеа Ўзбекистонга йирик халқаро молия институтлари ва портфель инвесторларини, жумладан йирик кастодиан банклар ва инвестиция воситачиларини жалб қилишга ёрдам бериши мумкин.
“Bank of Georgia”, шунингдек йирик глобал кастодиан банкларнинг Грузия ва Арманистон капитал бозоридаги суб-кастодиан банки ҳамда штаб-квартираси Люксембургда жойлашган халқаро қимматли қоғозлар марказий депозитарийси (ICSD) бўлмиш Clearstreamнинг  суб-кастодиан банки ҳисобланади.
Шу билан бирга, “Bank of Georgia” Лондон фонд биржасида листингга киритилган (тикер: BGEO), жорий бозор капитализацияси 2 млрд. фунт стерлингдан юқори бўлган ва FTSE 250 Index аъзоси ҳисобланган “Bank of Georgia Group PLC” нинг шўба компанияси саналади.
“Bank of Georgia Group PLC” компаниясининг асосий акциядорларини Georgia Capital JSC, M&G Investment Management Ltd., BlackRock, JPMorgan Asset Management (UK) Ltd., The Vanguard Group, Inc. каби йирик халқаро ва глобал инвестиция фондлари ва инвестиция компаниялари ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, “Bank of Georgia” 2024 йил 26 февралда Ўзбекистон Республикасида капитал бозори соҳасида “Тартибга солиш қумдони” махсус ҳуқуқий режимининг биринчи иштирокчиси сифатида рўйхатдан ўтказилган эди.

АО «Банк Грузии» провел первую сделку по покупке государственных облигаций в рамках Регуляторной песочницы в сфере рынка капитала
14.06.2024
3004
13 июня 2024 года АО «Банк Грузии» (“Bank of Georgia”), зарегистрированный в качестве первого участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала Республики Узбекистан, осуществил первую сделку по покупке государственных облигаций Республики Узбекистан, деноминированных в сумах и торгуемых на местном рынке через торговую площадку АО «Валютная биржа Республики Узбекистан».
“Bank of Georgia” стал первым членом валютной биржи в Узбекистане, принявшим непосредственное участие в торговле ценными бумагами в качестве участника специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала.
Это историческое событие может способствовать привлечению в Узбекистан крупных международных финансовых институтов и портфельных инвесторов, в том числе крупных банков-кастодианов, инвестиционных посредников.
“Bank of Georgia” является суб-кастодиан банком на рынке ценных бумаг Грузии и Армении для крупнейших глобальных кастодиан банков, а также суб-кастодиан банком для международного центрального депозитария ценных бумаг (ICSD) Clearstream со штаб-квартирой в Люксембурге.
“Bank of Georgia” является дочерней компанией «Bank of Georgia Group PLC», находящейся в листинге Лондонской фондовой биржи (тикер: BGEO) c текущей рыночной капитализацией свыше 2 млрд. фунта стерлинга и членом индекса FTSE 250 Index.
Основными акционерами материнской компании “Bank of Georgia” являются крупные международные и глобальные инвестиционные фонды и инвестиционные компании, такие как Georgia Capital JSC, M&G Investment Management Ltd., BlackRock, JPMorgan Asset Management (UK) Ltd., The Vanguard Group, Inc. и др.
Напомним, что Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан 26 февраля 2024 года “Bank of Georgia” был зарегистрирован первым участником специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала в Республике Узбекистан.