«Астана» Халқаро молия маркази вакили билан учрашув ўтказилди.
2022 йил 3 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида, Агентлик директорининг биринчи ўринбосари В.Пак ҳамда «Астана» Халқаро молия маркази (кейинги ўринларда – АХММ) вакили А.Девлетов билан учрашув ўтказилди.
Учрашув давомида жаҳон крипто-бозори ривожланишининг глобал йўналишлари муҳокама қилиниб, Ўзбекистон ва Қозоғистонда крипто-активлар айланмасини ҳуқуқий тартибга солиш масалалари бўйича фикр ва тажриба алмашинуви бўлиб ўтди.
В.Пак икки давлатда крипто-активлар айланмасини ҳуқуқий тартибга солишни уйғунлаштириш лозимлигини кўрсатиб, бу крипто-активлар айланмаси соҳасида фаолият юритувчи тадбиркорлик субъектлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни ривожлантиришини таъкидлаб ўтди.
Бундан ташқари, Агентлик ва АХММ ўртасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари, шу жумладан крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солиш махсус режими (“Тартибга солиш қумдони”) резидентларини фаолиятини мониторинг ва назорат қилиш механизмларини жорий қилиш ҳамда келгусидаги ҳамкорлик бўйича аниқ қадамларни режалаштириш муҳокама қилинди.

Организована встреча с представителем Международного финансового центра «Астана».
3 июня 2022 года состоялась встреча первого заместителя директора Агентства В.Пака с представителем Международного финансового центра «Астана» (далее – МФЦА) А.Давлетовым.
В ходе встречи были обсуждены глобальные тенденции развития мирового крипто-рынка, состоялся обмен мнениями и опытом по вопросам правового регулирования оборота крипто-активов в Узбекистане и Казахстане.
В.Пак обозначил необходимость гармонизации подходов в правовом регулировании оборота крипто-активов, что должно создать основу для интеграции и развития взаимодействия субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере оборота крипто-активов, двух стран.
Кроме того, были обсуждены вопросы организации двухстороннего сотрудничества между Агентством и МФЦА, в том числе по внедрению механизмов мониторинга и контроля за деятельностью резидентов Специального режима регулирования в сфере оборота крипто-активов (Специальный режим «регуляторных песочниц»), а также намечены конкретные шаги по дальнейшему сотрудничеству.