Акциядорлик жамиятлари ходимларининг акцияларга эгалик қилиш режасини жорий этиш тартиби тасдиқланди
08.10.2024
6475
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан, мамлакатимизда фуқаролар фаровонлигини ошириш, камбағалликни қисқартириш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида мамлакатимизнинг инвестицион жозибадорлигини янада ошириш ва қимматли қоғозлар бозорини жадал ривожлантириш барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш мақсадларидан бири сифатида белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 сентябрдаги “Капитал бозорини ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-291-сон қарори ижроси юзасидан амалга оширилаётган ишлар доирасида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда - Агентлик) томонидан акциядорлик жамиятлари ходимларининг акцияларга эгалик қилиш режасини жорий этиш тартиби тўғрисидаги низом (кейинги ўринларда – Низом) ишлаб чиқилди ва тасдиқланди (Адлия вазирлиги томонидан 2024 йил 8 октябрда 3559-сон билан рўйхатдан ўтказилди).
Низом ходимлар акцияларига эгалик қилиш режаси Employee stock ownership plan (ESOP) амалиётини амалга оширишга қаратилган бўлиб, АҚШ, Буюк Британия, Испания, Россия Федерацияси, Қозоғистон ва бошқа мамлакатлар тажрибалари асосида ишлаб чиқилган.
Низомда акциядорлик жамиятлари (кейинги ўринларда – АЖ) акцияларининг ходимлари томонидан сотиб олиниши ёки муайян акциялар пакетини опцион (опцион битими) шартларига кўра ўтказишнинг асосий шартлари белгиланади.
ESOP амалиётини амалга ошириш учун акциядорларнинг умумий йиғилиши Низом талабларини инобатга олган ҳолда ходимларнинг улушга эгалик қилиш режасини тасдиқлайди.
Маълумот учун: давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган АЖлар ходимлари учун эгалик қилиш режасини ишлаб чиқишлари ва қабул қилишлари шарт.
Низом ходимлар томонидан АЖ акцияларини эгалик қилиш учун иккиламчи бозорда ходимлар учун сотиб олинган акцияларни таклиф қилиш ҳамда акцияларни опцион битими асосида сотиб олиш, шу жумладан мукофот (рағбатлантириш) шартлари асосида таклиф қилиш тартибини белгилайди.
Низомда белгиланган қоидалар ходимлар ва АЖ ўртасидаги муносабатларга ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда, яъни ходим-акциядор корхонанинг барқарор фаолият олиб бориши, унумдорлиги ва рентабеллигини оширишдан манфаатдор бўлади, ўз навбатида акциядорлик жамияти ҳам ривожланишга муҳим ҳисса қўшган ходим билан узоқ муддатли меҳнат муносабатларидан манфаатдор бўлади.
Мазкур Низомнинг жорий қилиниши фуқароларнинг турмуш даражаси ва уларнинг фаровонлигини ошириш йўлида муҳим қадам бўлиб хизмат қилади.

Утвержден порядок введения плана владения акциями работниками акционерных обществ
По инициативе главы государства в нашей стране проводятся широкомасштабные реформы по повышению благосостояния граждан и сокращению бедности.
В Стратегии «Узбекистан-2030» в качестве одной из целей по обеспечению благосостояния населения путем устойчивого экономического роста определено дальнейшее повышение инвестиционной привлекательности страны и ускоренное развитие рынка ценных бумаг.
В рамках проводимой работы по исполнению постановления Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2023 года № ПП-291 «О дополнительных мерах по развитию рынка капитала» Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) разработано и утверждено Положение о порядке введения плана владения акциями работниками акционерных обществ (далее – Положение), зарегистрированное Министерством юстиции 8 октября 2024 года за № 3559.
Положение направлено на имплементацию практики Employee stock ownership plan (ESOP) и разработано на основе изучения опыта США, Великобритании, Испании, Российской Федерации, Казахстана и других стран.
Положением установлены основные условия по приобретению работниками акций акционерных обществ (далее – АО) или передаче определенного пакета акций на условиях опциона (опционное соглашение).
В целях внедрения практики ESOP, на общем собрании акционеров утверждается план владения акциями работниками, с учетом требований Положения.
Справочно: в АО, доля государства в которых составляет 50 процентов и более, обязаны разработать и принять план владения акциями работниками.
Положение определяет порядок приобретения работниками акций АО путем покупки предложенных акций АО, которые заранее были приобретены для работников на вторичном рынке, а также акций на условиях опционного соглашения, в том числе в виде премирования.
Предполагается, что правила, установленные в Положении, благоприятно отразятся на взаимоотношениях между работниками и АО, поскольку работник-акционер будет заинтересован в стабильной деятельности предприятия и увеличении его производительности и доходности. В свою очередь, АО будет заинтересовано в долгосрочных трудовых отношениях с работником, который внес немаловажный вклад в развитие АО.
Таким образом, принятие Агентством данного документа является важным шагом на пути к повышению уровня жизни граждан и их благосостояния.