Агентликнинг сунъий интеллект соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги кенгайиб бормоқда
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (Агентлик) тегишли идоралар билан биргаликда давлат раҳбари томонидан белгиланган устуворликларга мувофиқ сунъий интеллект соҳасидаги илғор халқаро амалиётларни ўрганиш ва жорий этиш буйича ишлар олиб бормоқда.
2025 йил 23 октябрь куни Агентлик директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пак бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Дубайда Бирлашган Араб Амирликларининг (БАА) Сунъий интеллект, рақамли иқтисодиёт ва масофадан туриб ишлаш бўйича давлат вазири Умар Султон Ал Олама билан учрашди.
Учрашув давомида Агентлик ва БАА Сунъий интеллект, рақамли иқтисодиёт ва масофадан туриб ишлаш вазирлиги ўртасида давлат бошқарувида сунъий интеллектни жорий этиш соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, БААнинг сунъий интеллект технологияларидан фойдаланган ҳолда лойиҳаларни танлаш ва баҳолаш тажрибасини ўрганиш ҳамда кадрларни тайёрлаш масалалари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, ягона интегратор Узинфоком вакиллари сунъий интеллект ахборот тизимлари ва иловаларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш бўйича ўз тажрибаларини тақдим этдилар, бу ҳам ўз навбатида, БАА вакилларининг қизиқишини уйғотди.
Учрашув якунида томонлар сунъий интеллект соҳасида келгусидаги ҳамкорлик, ўзаро тажриба алмашиш ва ўқув тадбирларини ташкил этиш тўғрисида келишиб олдилар.

Расширяется международное сотрудничество Агентства в сфере внедрения искусственного интеллекта
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) совместно с причастными ведомствами, в рамках приоритетов, обозначенных главой государства, ведёт работу по изучению и внедрению передового зарубежного опыта в сфере искусственного интеллекта.
23 октября 2025 года в городе Дубай состоялась встреча делегации Республики Узбекистан под руководством первого заместителя директора Агентства Вячеслава Пака с государственным министром по вопросам искусственного интеллекта, цифровой экономики и приложений для удалённой работы Объединённых Арабских Эмиратов Омаром Султаном Аль Оламой.
В ходе встречи были обсуждены вопросы налаживания сотрудничества между Агентством и Министерством по вопросам искусственного интеллекта, цифровой экономики и приложений для удалённой работы ОАЭ в сфере внедрения ИИ в государственное управление, изучения опыта ОАЭ в области отбора и оценки проектов, предусматривающих использование технологий искусственного интеллекта, а также подготовки кадров.
Кроме того, представители единого интегратора «Узинфоком» представили опыт разработки и внедрения информационных систем и приложений в сфере ИИ, который вызвал интерес у представителей ОАЭ.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем сотрудничестве в сфере искусственного интеллекта, взаимном обмене опытом и организации учебных мероприятий.