Агентлик ходимлари Астанада ўтказилаётган CRDF Global минтақавий конференциясида иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги ходимлари Қозоғистон Республикасининг Остона шаҳрида CRDF Global (Фуқаролик тадқиқотлари ва ишланмалари глобал жамғармаси) томонидан ташкил этилган Марказий Осиё крипто-бозорларида санкциявий комплаенс ва хавфларни бошқариш мавзусидаги минтақавий конференцияда иштирок этмоқдалар. Конференция 2026 йилнинг 27 апрелидан 29 апрелига қадар бўлиб ўтади.
Тадбир давомида рақамли активлардан ноқонуний мақсадларда фойдаланишга қарши курашиш механизмларини ўрганиш масалалари муҳокама қилинмоқда. Бунда халқаро санкциявий комплаенсга риоя қилиш ҳамда крипто-миксерлар ва децентраллаштирилган молиявий платформалар (DeFi) каби транзакцияларни яширишнинг юқори технологик усулларини аниқлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Тадбир доирасида Марказий Осиё мамлакатларининг регуляторлик муҳити ва Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича молиявий чоралар ишлаб чиқувчи гуруҳнинг (ФАТФ) стандартларини минтақавий ўзига хос муаммолар контекстида батафсил таҳлил қилиш, шунингдек, аномал молиявий оқимларни кузатиш учун илғор on-chain ва off-chain суриштирув технологияларини амалий намойиш этиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, конференция молиявий хавфсизликни мустаҳкамлаш ва рақамли активларнинг шаффоф экотизимини яратишга бағишланган. У регуляторлар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ва комплаенс бўйича мутахассисларнинг юқори технологик молиявий жиноятларга қарши курашиш учун аниқ воситалар арсеналига эга бўлишларига қаратилган.
Конференцияда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, Рақамли технологиялар вазирлги, Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳамда тижорат банкларнинг вакиллари ҳам иштирок этмоқдалар.

Сотрудники Агентства принимают участие в региональной конференции CRDF Global в Астане
Сотрудники Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан принимают участие в региональной конференции на тему: «Управление санкционным комплаенсом и рисками на криптовалютных рынках Центральной Азии», организованной организацией CRDF Global в г. Астана (Республика Казахстан). Конференция проходит с 27 по 29 апреля 2026 года.
В ходе конференции обсуждаются механизмы противодействия использованию цифровых активов в незаконных целях, с особым акцентом на соблюдение международных требований санкционного комплаенса и выявление высокотехнологичных способов сокрытия транзакций, включая крипто-миксеры и децентрализованные финансовые платформы (DeFi).
В рамках мероприятия также проводится анализ регуляторной среды стран Центральной Азии с учётом стандартов Financial Action Task Force (ФАТФ), а также рассматриваются региональные особенности и вызовы. Особое внимание уделяется практическим аспектам — демонстрации современных технологий on-chain и off-chain расследований для выявления и отслеживания аномальных финансовых потоков.
Кроме того, конференция направлена на укрепление финансовой безопасности и формирование прозрачной экосистемы цифровых активов. Участники — представители регуляторов, правоохранительных органов и специалисты по комплаенсу — получают практические инструменты для противодействия высокотехнологичным финансовым преступлениям.
В конференции также участвуют представители Центрального банка, Министерства цифровых технологий, Министерства экономики и финансов, а также коммерческих банков.