Агентлик ва ЕТТБ Ўзбекистон капитал бозорини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигида (кейинги ўринларда – Агентлик) Европа тикланиш ва тараққиёт банки (кейинги ўринларда – ЕТТБ) вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Музокараларнинг марказий мавзуси ЕТТБнинг эксперт кўмагида тайёрланган Ўзбекистон Республикасининг "Капитал бозори тўғрисида"ги Қонуни лойиҳасининг айрим қоидалари, хусусан, ҳосилавий молиявий инструментлар (деривативлар)ни тартибга солиш ҳамда Ўзбекистон Республикасида халқаро молия институтлари облигацияларининг муомаласига оид масалалар муҳокамаси бўлди.
Агентлик раҳбарияти капитал бозорини тартибга солиш соҳасидаги илғор халқаро амалиётларни қонун лойиҳасига интеграция қилишда ЕТТБ жамоасининг ҳиссасини юқори баҳолади.
Учрашув давомида республика капитал бозорининг ҳисоб, савдо ва ҳисоб-китоб инфратузилмасини ривожлантириш йўналишидаги ҳамкорлик истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.
Учрашув якунида томонлар ЕТТБ ва Агентлик ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг ривожланган, шаффоф ва рақобатбардош капитал бозорини шакллантиришга қаратилган қўшма ишларни давом эттиришга тайёр эканликларини тасдиқладилар.

Агентство и ЕБРР обсудили развитие рынка капитала Узбекистана
В Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) состоялась встреча с представителями Европейского банка реконструкции и развития (далее – ЕБРР).
Центральной темой переговоров стало обсуждение отдельных положений проекта Закона Республики Узбекистан «О рынке капитала», подготовленных при экспертном содействии ЕБРР, в частности вопросов регулирования производных финансовых инструментов (деривативов) и обращения облигаций международных финансовых институтов в Республике Узбекистан.
Руководство Агентства высоко оценило вклад команды ЕБРР в интеграцию передовых международных практик в проект закона в сфере регулирования рынка капитала.
В ходе встречи также были обсуждены перспективы взаимодействия в направлении развития учетной, торговой и расчетной инфраструктуры рынка капитала республики.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества между ЕБРР и Агентством, а также продолжению совместной работы, направленной на формирование развитого, прозрачного и конкурентоспособного рынка капитала Республики Узбекистан.