Агентлик делегацияси Лондонда малака ошириш дастурида иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик, ИЛМА) делегацияси Ўзбекистон Миллий инвестиция жамғармаси (UzNIF) иштирокида Franklin Templeton компанияси томонидан ташкил этилган бир ҳафталик малака ошириш дастурида иштирок этмоқда. Дастур 2026 йил 6–12 июль кунлари Franklin Templeton компаниясининг Лондон шаҳридаги офисида ўтказилмоқда.
Делегация таркибидан Агентлик ҳамда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги вакиллари ўрин олган.
Дастур замонавий молия бозорларини ривожлантиришнинг асосий йўналишларига бағишланган. Унда иштирокчилар инвестиция фондлари, биржада савдо қилинувчи фондлар (ETF) ва индивидуал инвестиция ҳисобварақлари (SMA) каби глобал инвестиция воситаларининг ривожланиш босқичларини ўрганмоқда. Шунингдек, блокчейн технологияси, рақамли активлар ва токенизация, хусусий бозорлар, муқобил инвестициялар ҳамда кўчмас мулк соҳасидаги инвестиция стратегияларига бағишланган алоҳида сессиялар ташкил этилган.
Franklin Templeton экспертлари жаҳон молия тизими трансформацияси шароитида ривожланаётган бозорларга оид ёндашувлар, молия бозорларининг келажаги, ликвидлик трансформацияси ва токенизация қилинган молиявий инструментлар бўйича ўз қарашларини тақдим этдилар. Шунингдек, дастур доирасида комплаенс ва коммуникациялар бўйича амалий машғулотлар ҳам ўтказилмоқда.
Таълим дастурини Franklin Templeton компаниясининг етакчи мутахассислари, жумладан, таълим ва тадқиқотлар йўналиши раҳбари Жулиана Борелло, шунингдек инвестиция стратегиялари, ривожланаётган ва хусусий бозорлар бўйича экспертлар олиб бормоқда.
Ташриф доирасида ИЛМА делегацияси Franklin Templeton компаниясининг Лондон офиси жамоаси билан ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш юзасидан ишчи учрашувлар ҳам ўтказмоқда.
Мазкур дастурда иштирок этиш ИЛМА мутахассисларига капитал бозорини ривожлантириш, рақамли активлар ҳамда молиявий инструментларни тартибга солиш соҳаларидаги илғор халқаро тажриба билан яқиндан танишиш имконини беради. Олинган билим ва кўникмалар Ўзбекистонда регулятор муҳитини янада такомиллаштириш ва капитал бозорини ривожлантиришга хизмат қилади.
Franklin Templeton ва UzNIF билан ҳамкорлик ИЛМАнинг халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда Ўзбекистон Республикаси молия секторига энг яхши жаҳон амалиётини жорий этишга қаратилган саъй-ҳаракатларининг муҳим қисми ҳисобланади.

Делегация Агентства проходит программу повышения квалификации в Лондоне
Делегация Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство, НАПП) принимает участие в недельной программе повышения квалификации, организованной компанией Franklin Templeton при участии Национального инвестиционного фонда Узбекистана (UzNIF). Программа проходит с 6 по 12 июля 2026 года в лондонском офисе Franklin Templeton.
В состав делегации вошли представители Агентства и Министерства финансов Республики Узбекистан.
Программа посвящена ключевым направлениям развития современных финансовых рынков. Участники изучают эволюцию глобальных инвестиционных инструментов – инвестиционных фондов, биржевых фондов (ETF) и индивидуальных инвестиционных счетов (SMA). Отдельные сессии посвящены блокчейну, цифровым активам и токенизации, а также частным рынкам, альтернативным инвестициям и стратегиям в сфере недвижимости.
Эксперты Franklin Templeton представили взгляды на развивающиеся рынки в условиях трансформации мировой финансовой системы, вопросы будущего финансовых рынков, трансформации ликвидности и токенизированных финансов. Программа также включала практические сессии по комплаенсу и коммуникациям.
Образовательную часть проводят ведущие специалисты Franklin Templeton, в том числе Джулиана Борелло, руководитель направления обучения и исследований, а также эксперты по инвестиционным стратегиям, развивающимся рынкам и частным рынкам.
В рамках визита делегация НАПП также проводит рабочие встречи с командой лондонского офиса Franklin Templeton по обсуждению перспектив дальнейшего сотрудничества.
Участие в программе позволит специалистам НАПП ознакомиться с передовым международным опытом в области развития рынка капитала, цифровых активов и регулирования финансовых инструментов. Полученные знания будут способствовать дальнейшему совершенствованию регуляторной среды и развитию рынка капитала Узбекистана.
Сотрудничество с Franklin Templeton и UzNIF является частью усилий НАПП по укреплению международного партнёрства и внедрению лучших мировых практик в финансовом секторе Республики Узбекистан.