2022 йил 9 ноябрь куни INATBA ҲМОнинг йиғилиши бўлиб ўтди
2022 йил 9 ноябрь куни Ишончли блокчейн-иловалари халқаро ассоциацияси (International Association of Trusted Blockchain Applications, кейинги ўринда – INATBA) Ҳукумат маслаҳат органини (кейинги ўринда – ҲМО)нинг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг мазкур ташкилотнинг янги аъзоси сифатида расмий тақдимоти бўлиб ўтди.
Йиғилиш доирасида Агентлик директорининг биринчи ўринбосари, Пак Вячеслав Юрьевич, Агентлик фаолияти ҳақида, Ўзбекистонда крипто-активлар айланмаси соҳасини ривожлантириш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотлар, Ўзбекистон Республикасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва крипто-активлар айланмаси соҳасини ҳуқуқий тартибга солиш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақидаги маъруза билан қатнашди.
Агентлик томонидан, миллий тажрибага асосланган ҳолда, крипто-активлар айланмаси соҳасини тартибга солишнинг ягона механизми ва ёндашувини муҳокама қилиш ва ишлаб чиқиш мақсадида қуийдаги саволларни келажакдаги INATBA ҲМО дастурларига киритиш таклифи берилди:
- крипто-активлар айланмаси соҳасида ягона бухгалтерия ҳисоби методологиясини ишлаб чиқиш;
- давлат бошқаруви тизимида маълумотларнинг тақсимланган реестри (блокчейн) технологиясини жорий этишнинг ягона стандартини ишлаб чиқиш;
- Иқтисодий фаолият турларининг халқаро таснифлагичига (ИФУТ) крипто-активлар айланмаси соҳасидаги янги фаолият турларини қўшиш мақсадида унга ўзгартиришлар киритиш масаласини кўриб чиқиш таклифи.

9 ноября 2022 года прошло заседание ПКО INATBA
9 ноября 2022 года прошло заседание Правительственного консультативного органа (далее – ПКО) Международной ассоциации доверенных блокчейн-приложений (International Association of Trusted Blockchain Applications, далее – INATBA), на котором состоялось официальное представление Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан в качестве нового члена организации.
В рамках заседания с докладом выступил первый заместитель директора Агентства, Пак Вячеслав Юрьевич, который представил информацию о деятельности Агентства, проводимых в Республике Узбекистан реформах и предпринимаемых мерах по правовому регулированию сферы оборота крипто-активов.
Исходя из национального опыта со стороны Агентства было внесено предложение включить в будущие программы ПКО INATBA для обсуждения и разработки единого механизма и подхода к регулированию сферы оборота крипто-активов вопросы по:
– разработке единой методики ведения бухгалтерского учета в сфере оборота крипто-активов;
– разработке единого стандарта технологии распределенного реестра данных (блокчейн), внедряемых в систему государственного управления;
– внесению изменений в Международный классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) на предмет внесения в них новых видов деятельностей в сфере оборота крипто-активов.