10 декабрь - Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси қабул қилинган кун
Бугун халқимиз тарихий воқеа бўлган мустақил Ўзбекистоннинг Давлат мадҳияси қабул қилинганлигининг 30 йиллигини нишонламоқда.
Агентликда Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси қабул қилинганига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди. Тадбир аввалида Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси янгради. Сўнг Агентлик директорининг ўринбосари Д. Мақсудов сўзга чиқиб, тадбир иштирокчиларига давлат мадҳияси ва “Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси тўғрисида”ги Қонуннинг мазмун-моҳияти ҳақида батафсил маълумот берди.
Дарҳақиқат, Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси Ўзбекистон Республикаси Давлат суверенитетининг асосий рамзларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Ўзбекистон Республикасининг фуқаролари, шунингдек Ўзбекистонда турган бошқа шахслар Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳиясини ҳурмат қилиши шарт.
Ўзбекистон Республикасининг “Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси тўғрисида”ги Қонуни билан Давлат мадҳияси бир қатор тадбирларда, яъни Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига киришиш вақтда — қасамёд қабул қилганидан сўнг, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси сессияларининг ва Олий Мажлис Сенатининг ялпи мажлисларининг очилиши ва ёпилиши чоғида, Ўзбекистон Республикасида нишонланадиган умуммиллий байрамларга бағишланган тантанали йиғилишлар ва мажлисларнинг очилиши чоғида, расмий сафар билан Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрган хорижий давлатлар давлат ва ҳукумат бошлиқларини кутиб олиш ва кузатиш чоғида — тегишли хорижий давлатнинг давлат мадҳияси ижро қилиб бўлинганидан кейин ижро этилиши белгиланган.
Мадҳияда халқимизнинг эзгу орзу-умидлари, келажакка мустаҳкам ишончи теран ифодаланган. Унда мардона ва шарафларга бой ўтмишимиз, миллий анъана ва қадриятларимиз, тинчлик, осойишталик, миллатлараро тотувлик ва биродарлик каби умуминсоний туйғулар тараннум этилган.

10 декабря – день принятия Государственного гимна Республики Узбекистан
В этом году наш народ отмечает историческое событие – 30-летие принятия Государственного гимна Республики Узбекистан.
В Агентстве состоялось торжественное мероприятие, посвященное принятию Государственного гимна Республики Узбекистан. В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан, после чего выступил заместитель директора Агентства Д. Максудов, который подробно рассказал собравшимся о сути Государственного гимна и положений Закона «О Государственном гимне Республики Узбекистан».
Действительно, Государственный гимн Республики Узбекистан, является одним из символов государственного суверенитета Республики Узбекистан. Граждане Республики Узбекистан, а также иные лица, находящиеся в Узбекистане, обязаны чтить Государственный гимн Республики Узбекистан.
Законом Республики Узбекистан «О Государственном гимне Республики Узбекистан» установлено, что Государственный гимн исполняется в ряде случаев, среди которых – при вступлении в должность Президента Республики Узбекистан — после принесения им присяги, при открытии и закрытии сессий Законодательной палаты Олий Мажлиса и пленарных заседаний Сената Олий Мажлиса, при открытии торжественных собраний и заседаний, посвященных отмечаемым в Республике Узбекистан общенациональным праздникам, при встрече и проводах посещающих Республику Узбекистан с официальным визитом глав государств и правительств иностранных государств — после исполнения государственного гимна соответствующего иностранного государства.
Наш гимн, в котором выразилось чувство высокого патриотизма, занимает особое место в утверждении в обществе высокого духовного начала, воспитании подрастающего поколения в духе уважения национальных традиций, общечеловеческих ценностей, любви и преданности своей Родине.