"Yashil" korporativ obligatsiyalar ilk chiqariluvi ro‘yxatdan o‘tkazildi
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan “O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” AJning 50 milliard so‘mlik obligatsiyalar chiqariluvi ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ushbu obligatsiyalar chiqariluvi 2024 yil iyun oyida "Qimmatli qog‘ozlar emissiyasi qoidalari va emissiya qimmatli qog‘ozlari chiqarilishini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish" (2024-yil 7-iyundagi 2000-10-son ro‘yxat raqami bilan)ga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar hamda Agentlik tomonidan tasdiqlangan "Yashil" iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan loyihalar uchun korporativ obligatsiyalarni joylashtirish va muomalada bo‘lishi bo‘yicha uslubiy talablar" asosida amalga oshirilayotgan "yashil" obligatsiyalarning birinchi rasmiy chiqariluvi hisoblanadi.
“O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” AJ obligatsiyalari chiqariluvi doirasida jalb etilayotgan mablag‘lar binolarni modernizatsiya qilishni moliyalashtirishga mo‘ljallangan. O‘zining "yashil" maqsadlariga erishish uchun kompaniya tijorat banklari tomonidan taqdim etilgan "yashil" ta’mirlash kreditlarini moliyalashtirish va/yoki qayta moliyalashtirishga, shuningdek, bank mijozlari uchun energiya tejaydigan qurilish materiallaridan foydalangan holda ta’mirlash ishlarini olib borish imkoniyatlarini yaratishga e’tibor qaratadi.
Kompaniyaning birinchi yashil korporativ obligatsiyalari Xalqaro kapital bozori assotsiatsiyasining yashil obligatsiyalar tamoyillariga muvofiqligi bo‘yicha “AIFC Green Finance Center” tomonidan ijobiy tashqi baholangan bo‘lib, ushbu chiqariluvning asos dasturi bo‘yicha yashil standartlarga muvofiqlik sertifikati olingan.
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi mahalliy kapital bozorida yangi moliyaviy instrumentlarni joriy etish  va “yashil” iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan barqaror va ekologik ahamiyatga ega loyihalarni moliyalashtirishga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha izchil  ishlarni davom ettiradi.

Зарегистрирован выпуск первых «зеленых» корпоративных облигаций
Национальным агентством перспективных проектов зарегистрирован выпуск «зеленых» облигаций АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» на сумму 50 миллиардов сумов.
Данный выпуск облигаций является первым официальным выпуском «зеленых» облигаций, осуществляемым на основании изменений и дополнений, внесенных в июне 2024 года в Правила эмиссии ценных бумаг и государственной регистрации выпусков эмиссионных ценных бумаг» (рег. № 2000-10 от 7 июня 2024 года и Методическим требованиям по размещению и обращению корпоративных облигаций для проектов, направленных на развитие «зеленой» экономики, утвержденных Агентством.
Привлекаемые в рамках данного выпуска облигаций АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» средства предназначены для финансирования модернизации зданий. Для достижения своих «зеленых» целей, Компания сосредоточится на финансировании и/или рефинансировании «зеленых» ремонтных кредитов, предоставляемых коммерческими банками, а также на создании возможностей для клиентов банков проводить ремонтные работы с использованием энергоэффективных строительных материалов.
Первые зеленые корпоративные облигации Компании получили положительную внешнюю оценку от «AIFC Green Finance Center» на соответствие принципам зеленых облигаций Международной ассоциации рынков капитала. Также был получен сертификат соответствия зеленым стандартам по базовой программе данного выпуска.
Национальным агентством перспективных проектов продолжается последовательная работа по внедрению новых финансовых инструментов на национальном рынке капитала и поддержке инициатив, направленных на финансирование устойчивых и экологически значимых проектов, нацеленных на развитие «зеленой» экономики.