Sug‘urta tashkilotlari vakillari bilan uchrashuv
Savdo-sanoat palatasi binosida O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi rahbariyati va O‘zbekiston sug‘urta tashkilotlari vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishning asosiy mavzusi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 1 martdagi “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-108-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosi muhokamasi bo‘ldi.
Agentlik vakillari davlatimiz rahbarining mazkur qarori qoidalarining mazmun-mohiyati va ahamiyatini tushuntirib berdilar.
Shu bilan birga, yig‘ilishda 2023 yilda sug‘urta bozorini rivojlantirish yakunlarini muhokama qilishga alohida e’tibor qaratilib, sug‘urta kompaniyalari faoliyatidagi mavjud muammolar ko‘rib chiqildi. Bir qator sug‘urta tashkilotlari rahbarlariga fuqarolarning murojaatlari o‘z vaqtida ko‘rib chiqilmasligi, sug‘urta tovonlari to‘lanishi ta’minlanmagani va raqamlashtirish darajasi pastligi bilan bog‘liq ishda mavjud kamchiliklarga to‘xtalib o‘tildi.
Shu munosabat bilan sug‘urta tashkilotlari rahbarlarining kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida axboroti tinglandi.
Yig‘ilish yakunida uning barcha ishtirokchilari bir ovozdan davlatimiz rahbari tomonidan sug‘urta bozorini rivojlantirish bo‘yicha belgilangan vazifalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun tartibga soluvchi organ bo‘lmish Agentlik va sug‘urta tashkilotlari sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligini ta’kidladilar.

Встреча с представителями страховых организаций
В здании Торгово-промышленной палаты состоялась встреча руководства Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан с представителями страховых компаний Узбекистана.
Главной темой встречи стало обсуждение исполнения задач, определенных постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-108 от 1 марта 2024 года «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг».
Представителями Агентства разъяснены суть и значение положения данного решения главы государства.
Наряду с этим, на встрече особое внимание уделено обсуждению итогов развития страхового рынка в 2023 году, рассмотрены имеющиеся проблемы в деятельности страховых компаний. Руководителям ряда страховых компаний указано на имеющиеся недостатки в работе, связанные с несвоевременным рассмотрением обращений граждан, необеспечением выплаты страховых возмещений и низким уровнем цифровизации.
В этой связи, заслушана информация руководителей страховых организаций о принимаемых мерах по устранению недостатков.
В завершении встречи всеми ее участниками единодушно обозначена необходимость консолидации усилий как регулятора в лице Агентства и страховых организаций для успешного выполнения задач по развитию страхового рынка, определенных главой государства.