Sug‘urta tashkiloti litsenziyasi bekor qilindi
O‘zbekiston Respublikasining “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni 33-moddasi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 21 fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi Yagona nizomning 49-bandiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining 2023 yil 30 oktabrdagi tegishli qaroriga asosan, “SHARQ-SUG‘URTA” AJ umumiy sug‘urta sohasida 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16 va 17 klasslar bo‘yicha ixtiyoriy va majburiy shakllarda sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan 2022 yil 25 fevraldagi SF 00048-sonli litsenziyasi 2023 yil 31 oktabrdan bekor qilindi.
“SHARQ-SUG‘URTA” AJ ST amaldagi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarini belgilangan tartibda bajarishi shart.

Аннулирована лицензия страховой организации
В соответствии со статьей 33 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» и пункта 49 Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года № 80 «Об утверждении единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы», соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан от 30 октября 2023 года лицензия, выданная АО «SHARQ-SUG‘URTA» за SF №00048 на осуществление страховой деятельности в сфере общего страхования по 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 классам в добровольной и обязательной форме, аннулирована с 31 октября 2023 года.
АО «SHARQ-SUG‘URTA» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).