“SEMURG INSURANCE” AJ litsenziyasi amal qilishi to‘xtatildi
O‘zbekiston Respublikasining “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni 47 - moddaci, “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni 32-moddasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi Yagona nizomning 41-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining (keyingi o'rinlarda - Agentlik) tegishli qaroriga asosan “SEMURG INSURANCE” AJga sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan 2025-yil 7-oktabrdagi 1081744-sonli litsenziya 2026-yil 19-yanvar sanasidan boshlab 10 kun muddatga to‘xtatildi.
“SEMURG INSURANCE” AJ litsenziyasining amal qilishini to‘xtatib turish muddati davrida yangi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini tuzish, amaldagi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini uzaytirish ta’qiqlanadi.
“SEMURG INSURANCE” AJ ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni belgilangan tartibda bajarishi shart.
Shuningdek, Agentlik sug‘urta xizmatlari iste’molchilarini litsenziya amal qilishi to‘xtatilganga sabab bo‘lgan kamchiliklar bartaraf etgunga qadar bo‘lgan davr mobaynida sug‘urta shartnomalarini rasmiylashtirmaslik bo‘yicha ogohlantiradi.

Приостановлено действие лицензии АО «SEMURG INSURANCE»
В соответствии со статьей 47 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности, статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года №80, а также соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан (далее - Агентство), с 19 января 2026 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной АО «SEMURG INSURANCE» 7 октября 2025 года №1081744.
В период приостановления действия лицензии АО «SEMURG INSURANCE» запрещается заключать новые и продлевать действия действующих договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО «SEMURG INSURANCE» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).
Также Агентство предостерегает потребителей страховых услуг от заключения договоров страхования на период до устранения недостатков, повлекших за собой приостановление действия лицензии.