“S&P Global Ratings” va “Fitch Ratings” reyting kompaniyalari bilan uchrashuv
O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta sohasini rivojlantirish masalalarini muhokama qilish maqsadida Istiqbolli loyihalar milliy agentligida “S&P Global Ratings” va “Fitch Ratings” xalqaro reyting kompaniyalari delegatsiyalari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Sug‘urta sektori faoliyat muhiti xavflarini to‘g‘ri baholash va mamlakatlararo taqqoslash O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta kompaniyalari reytingini tuzishda muhim omil hisoblanadi.
Uchrashuvda sug‘urta sohasini rivojlantirish va tartibga solish bo‘yicha kelgusidagi chora-tadbirlar muhokama qilindi. Xususan, sug‘urta sektorini raqamlashtirish va kapitallashtirish masalalari, riskka asoslangan yondashuv asosida sug‘urta kompaniyalari kapitalini tartibga solish tamoyillarini amalga oshirish rejalari (Solvency II), MHHS 17 xalqaro moliyaviy hisobot standartini O‘zbekistondagi sug‘urta kompaniyalari uchun joriy etish istiqbollari muhokama qilindi. Agentlik rahbariyati O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 1 martdagi “Sug‘urta xizmatlari bozorini yanada rivojlantirishning kompleks chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalarni tushuntirib berdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, xususan, nazorat qiluvchi organ va sug‘urta kompaniyalari vakillari uchun o‘quv seminarlarini tashkil etishga kelishib oldilar.

Встреча с рейтинговыми компаниями «S&P Global Ratings» и «Fitch Ratings»
В целях обсуждения развития страхового сектора Республики Узбекистан в Национальном агентстве перспективных проектов состоялась встреча с делегациями международных рейтинговых компаний «S&P Global Ratings» и «Fitch Ratings». Корректная оценка рисков операционной среды страхового сектора и межстранового сопоставления является важным фактором в рейтинге страховых компаний Республики Узбекистан.
В ходе встречи речь шла о развитии страхового сектора и дальнейших шагах по его регулированию. В частности, обсуждались вопросы цифровизации и капитализации страхового сектора, планы по ведению принципов регулирования капитала страховых компаний на основе риск-ориентированного подхода (Solvency II), перспективы внедрения в Узбекистане международного стандарта финансовой отчетности МСФО 17 для страховых компаний. Со стороны руководства Агентства были разъяснены задачи, приведенные в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2024 года «О комплексных мерах по дальнейшему развитию рынка страховых услуг».
По итогам встречи стороны договорились о развитии взаимного сотрудничества, в частности, организации учебных семинаров для представителей регулятора и страховых компаний.