“Qimmatli qog‘ozlar bozori mijozlarini masofadan raqamli identifikatsiya qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom tasdiqlangandi
26.04.2024
7263
Kapital bozorini yanada rivojlantirish va investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 26 apreldagi 238-sonli qarori bilan “Qimmatli qog‘ozlar bozori mijozlarini masofadan raqamli identifikatsiya qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom tasdiqlandi.
Nizom mijoz – jismoniy shaxslarni, shu jumladan yuridik shaxs nomidan faoliyat olib borish huquqiga ega bo‘lgan shaxslarni investitsiya vositachilari tomonidan masofadan raqamli identifikatsiya qilish tartibi va shartlarini belgilaydi, bu esa masofadan turib qimmatli qog‘ozlar hisobvarag‘ini ochish imkoniyatini yaratadi.
Mijozlarni raqamli identifikatsiya qilish maqsadida ularning shaxsini tekshirish va identifikatsiya qilish mijoz tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlar asosida investitsiya vositachilarining xodimi tomonidan yoki real vaqt rejimida inson aralashuvisiz, investitsiya vositachilarining axborot tizimlari orqali amalga oshiriladi.
Tartibning joriy etilishi investitsiya vositachilari ishiga zamonaviy raqamli texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, mijozlar bilan masofadan turib shartnomalar tuzish va depo hisobvaraqlarini ochish imkonini beradi.
Bu kabi mexanizmlar kapital bozori rivojlangan AQSH, Germaniya, Buyuk Britaniya, Koreya Respublikasi va boshqa davlatlarda mavjud.
Bugungi kunga qadar O‘zbekistonda mijozlarni masofadan turib raqamli identifikatsiya qilish tartibi faqat tijorat banklari faoliyatida joriy qilingan edi.
Masofadan raqamli identifikatsiya qilish tartibini joriy etish kapital bozorini izchil rivojlantirishning navbatdagi bosqichi bo‘lib, aholining fond bozoridagi ishtirokini yanada rag‘batlantirish, zamonaviy raqamli texnologiyalarni joriy etish orqali fuqarolarning savdolarda ishtirok etishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan.

Утверждено Положение «О порядке удаленной цифровой идентификации клиентов рынка ценных бумаг Узбекистана»
5083
В целях дальнейшего развития рынка капитала, создания благоприятных условий для инвесторов, постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 238 от 26 апреля 2024 года утверждено Положение о порядке удаленной цифровой идентификации клиентов рынка ценных бумаг.
Положение определяет порядок и условия удаленной цифровой идентификации клиентов – физических лиц, в том числе уполномоченных осуществлять действия от имени юридического лица, инвестиционными посредниками, что создает возможности дистанционного открытия счета депо.
В целях цифровой идентификации клиентов проверка и идентификация их личности осуществляются сотрудником инвестиционных посредников на основании предоставленной клиентом информации либо в режиме реального времени информационными системами инвестиционных посредников, исключающих человеческий фактор.
Введение процедуры позволит внедрить в работу инвестиционных посредников современные цифровые технологии, а также удаленно заключать договора с клиентами и открывать депо счета.
Подобные механизмы существуют в таких странах с развитым рынком капитала, как США, Германия, Великобритания, Республика Корея и других.
В Республике Узбекистан до настоящего времени процедура цифровой идентификации клиентов была внедрена только в деятельности коммерческих банков.
В целом внедрение удаленной цифровой идентификации является очередным шагом по последовательному развитию рынка капитала, направленным на дальнейшее стимулирование участия населения на фондовом рынке, создание благоприятных условий для участия граждан в торгах за счет внедрения современных цифровых технологий.