Qonunchilik me’yorlarining kuchga kirishi to‘g‘risida AXBOROT XABARI
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (Agentlik) “O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslariga va O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi O‘RQ-899-sonli O‘zbekiston Respublikasi Qonuni bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksiga va O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalar 2024 yil 20 apreldan e’tiboran kuchga kirishini eslatib o‘tadi.
Xususan, kripto-aktivlarning noqonuniy aylanmasi va noqonuniy mayning faoliyati uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari kuchga kiradi.
Agentlik fuqarolarni javobgarlikka tortilmaslik uchun kripto-aktivlar bilan bog‘liq operatsiyalarni qonunchilikda belgilangan tartibda kripto-aktivlar aylanmasi sohasida xizmat ko‘rsatuvchi milliy provayderlar orqali amalga oshirishga, shuningdek, mayning faoliyatini amaldagi qonunchilik doirasida amalga oshirishga chaqiradi.
Bundan tashqari, Agentlik kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi qonunchilik buzilishining barcha faktlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni aybdor shaxslarni belgilangan tartibda javobgarlikka tortish uchun darhol huquqni muhofaza qiluvchi organlarga o‘tkazishini ma’lum qilamiz.

ИНФОРМАЦИОННОЕ СООБЩЕНИЕ о вступлении в силу норм законодательства
Национальное агентство перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) напоминает, что с 20 апреля 2024 года вступают в силу дополнения в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности, внесенные Законом Республики Узбекистан № ЗРУ-899 «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности».
В частности, вступают в силу меры административной и уголовной ответственности за незаконный оборот крипто-активов и незаконное осуществление деятельности по майнингу.
Во избежание привлечения к ответственности Агентство настоятельно просит граждан осуществлять операции с крипто-активами в порядке, установленном законодательством, исключительно через национальных провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, а также осуществлять деятельность по майнингу в рамках действующего законодательства.
Кроме того, сообщаем, что Агентством информация по всем ставшим известным фактам нарушений законодательства в сфере оборота крипто-активов незамедлительно будет передаваться в правоохранительные органы для привлечения виновных к ответственности в установленном законодательством порядке.
Агентство рекомендует неукоснительно соблюдать нормы законодательства в сфере оборота крипто-активов.