“OMAD SUG‘URTA” AJga nisbatan jarima sanksiyalari qo‘llanildi va litsenziyasi amal qilishi to‘xtatildi
16.09.2024
9249
O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan “OMAD SUG‘URTA” AJning moliyaviy hisobotlarini o‘rganishi natijasida qonunchilik hujjatlarida belgilangan meyorlarga rioya qilinmaganlik faktlari aniqlanib, 76,5 mln.so‘m miqdorida jarima solindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi Qonuni 47-moddasi, “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi Qonuni 32-moddasi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 80-sonli qarori bilan tasdiqlangan Maxsus elektron tizim orqali ayrim faoliyat turlarini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi Yagona nizomning 41-bandi hamda O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining tegishli qaroriga asosan “OMAD SUG‘URTA” AJga sug‘urta faoliyatini amalga oshirish bo‘yicha berilgan 2022-yil 22-iyuldagi 033072-sonli litsenziya 2024-yil 17-sentabr sanasidan boshlab 10 kun muddatga to‘xtatildi.
“OMAD SUG‘URTA” AJ litsenziyasining amal qilishini to‘xtatib turish muddati davrida yangi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini tuzish, amaldagi sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalarini uzaytirish ta’qiqlanadi.
“OMAD SUG‘URTA” AJ ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni belgilangan tartibda bajarishi shart.
Shuningdek, Agentlik sug‘urta xizmatlari iste’molchilarini litsenziya amal qilishi to‘xtatilganga sabab bo‘lgan kamchiliklar bartaraf etgunga qadar bo‘lgan davr mobaynida sug‘urta shartnomalarini rasmiylashtirmaslik bo‘yicha ogohlantiradi.

Применены штрафные санкции и приостановлено действие лицензии АО «OMAD SUG‘URTA»
По результатам изучения финансовых отчетов АО «OMAD SUG‘URTA», Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (Агентство) выявлены факты несоответствия установленным законодательством нормативам, вследствие чего на страховую организацию наложен штраф на сумму 76,5 млн сумов.
Кроме того, в соответствии со статьей 47 Закона Республики Узбекистан «О страховой деятельности», статьей 32 Закона Республики Узбекистан «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», пунктом 41 Единого положения о порядке лицензирования отдельных видов деятельности посредством специальной электронной системы, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 21 февраля 2022 года №80, а также соответствующим решением Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан, с 17 сентября 2024 года сроком на 10 дней приостановлено действие лицензии, выданной 22 июля 2022 года №033072.
В период приостановления действия лицензии АО «OMAD SUG‘URTA» запрещается заключать новые и продлевать действия действующих договоров страхования (перестрахования).
При этом, АО «OMAD SUG‘URTA» обязано в установленном порядке выполнять взятые на себя обязательства по ранее заключенным договорам страхования (перестрахования).
Также Агентство предостерегает потребителей страховых услуг от заключения договоров страхования на период до устранения недостатков, повлекших за собой приостановление действия лицензии.