“O‘zbekistonda Islom moliyasi vositalarini joriy etish: imkoniyatlar va muammolar” mavzusida davra suhbati
13.09.2024
5645
Toshkentda Islom taraqqiyot banki, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi va BMT taraqqiyot dasturi tomonidan tashkil etilgan “O‘zbekistonda Islom moliyasi vositalarini joriy etish: imkoniyatlar va muammolar” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatidan ko‘zlangan maqsad – “Kapital bozori to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni loyihasini taqdim etish, amaldagi qonunchilikka islom moliyasini joriy etishning huquqiy asoslarini yaratish bo‘yicha taklif etilayotgan o‘zgarishlar, xususan, O‘zbekistonda sukuk, yashil sukuk va islom bankingini joriy etish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
“Kapital bozori to‘g‘risida”gi qonun loyihasini ishlab chiqish Agentlik faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, u ichki bozorni turli vositalarga ega bo‘lgan mutlaqo yangi bozorga aylantirishni ta’minlash, shu bilan birga investorlar huquqlarini ishonchli kafolatlash va himoya qilishdan iborat.
Agentlik BMTTD va ITBdagi hamkorlar hamda xalqaro maslahatchilar bilan birgalikda islom ishtiroki sertifikatlari, lizing, savdo va agentliklar, shuningdek, islom investitsiya fondlarining ulushlari va bo‘linmalarini o‘z ichiga olgan islom qimmatli qog‘ozlari bo‘yicha alohida bobni ishlab chiqdi, –  deya ta’kidlab o‘tdi Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak.
Ushbu davra suhbati hukumat va davlat idoralarining asosiy manfaatdor tomonlari uchun O‘zbekistonda islomiy moliya ekotizimini qo‘llab-quvvatlovchi huquqiy muhit va tizimlarni rivojlantirish bo‘yicha muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish uchun noyob imkoniyat yaratdi.

Круглый стол «Внедрение исламских финансовых инструментов в Узбекистане: возможности и вызовы»
В Ташкенте состоялся круглый стол «Внедрение исламских финансовых инструментов в Узбекистане: возможности и вызовы», организованный Исламским банком развития (ИБР), Национальным агентством перспективных проектов (Агентство) и Программой развития ООН в Узбекистане.
Цель круглого стола представление проекта Закона Республики Узбекистан «О рынке капитала», обсуждение предлагаемых изменений в действующее законодательство для создания правовых основ по введению исламских финансов, в частности, рассмотрены вопросы внедрения Сукук, Зелёного Сукук и исламского банковского дела в Узбекистане.
«Одним из приоритетов в работе Агентства является разработка проекта Закона «О рынке капитала», который должен обеспечить трансформацию отечественного рынка в совершенно новый рынок с множеством инструментов, при этом надежно гарантирующим и защищающим права инвесторов.
Агентством совместно с партнерами из ПРООН, ИБР и международными консультантами была разработана отдельная глава по исламским ценным бумагам, которые включают в себя сертификаты по исламскому участию, аренды, торговли и агентства, а также акции и паи исламских инвестиционных фондов», – отметил в своем выступлении первый заместитель директора Агентства Вячеслав Пак.
Круглый стол представил ключевым заинтересованным сторонам правительственных и государственных учреждений уникальную возможность обсудить потенциальные вызовы, возникающие в процессе разработки правовых рамок для экосистемы исламских финансов в Узбекистане.