Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda - Agentlik) Direktori tomonidan 2025 yil 16 yanvarda qabul qilingan 3-sonli buyruqka muvofiq, kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha Maslahatlashuv kengashining yangi tarkibi tasdiqlandi.
Yangi tarkibga Ataxanov Baxodir Alisherovich va Shvirkov Oleg o‘rnida “Qimmatli qog‘ozlar Markaziy depozitariysi” AJ bosh direktori Abdujabbarov Sherali Yangibayevich va “Universal bank” ATB kengash raisi, “Orient Capital Management” kompaniyasi direktori Anvar Irchayev kiritildi.
Abdujabbarov Sherali depozitar, birja, kliring, hisob-kitob va brokerlik faoliyati masalalari bo‘yicha keng ko‘lamli ish tajribasi hamda chuqur bilimga ega.
Anvar Irchayev kapital bozori, xorijiy kompaniyalarida aktivlarni boshqarish va investitsion banking sohasida tajribali mutaxassis.
Kengash tarkibining yangilanishi Agentlikning O‘zbekiston kapital bozorini samarali modernizatsiya qilishga va uni rivojlantirishga hissa qo‘shishga tayyor bo‘lgan mutaxassislarni faol jalb etishga bo‘lgan intilishini ko‘rsatmoqda.

Обновлен состав Консультативного совета по развитию рынка капитала Национального агентства перспективных проектов
20.01.2025
4671
Приказом Директора Национального агентства перспективных проектов (далее - Агентство) от 16 января 2025 года № 3 утвержден новый состав Консультативного совета по развитию рынка капитала.
В обновленный состав, вместо Атаханова Баходира Алишеровича и Швыркова Олега, вошли генеральный директор АО «Центральный депозитарий ценных бумаг» Абдужаббаров Шерали Янгибаевич и председатель совета АКБ «Universal bank», директор компании «Orient Capital Management» Ирчаев Анвар Ахролович.
Шерали Абдужаббаров имеет большой опыт работы и экспертизу по вопросам депозитарной, биржевой, клиринговой, расчетной и брокерской деятельности.
Ирчаев Анвар - опытный специалист в области рынка капитала, управления активами и инвестиционного банкинга в иностранных и российских компаниях.
Обновление состава Совета подчеркивает стремление Агентства к эффективной модернизации рынка капитала Узбекистана и активному вовлечению профессионалов, готовых внести вклад в его развитие.