Lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tartibga solish maqsadida qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlar yuzasidan MA’LUMOT
08.07.2025
8280
Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda – Agentlik) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi, “Litsenziyalash, ruxsat etish va xabardor qilish to‘g‘risida”gi Qonuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 19 apreldagi PF-68-son “Lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazishni tartibga solishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 6 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazishni tartibga solishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2024 yil 19 apreldagi PF-68-son Farmoni ijrosini ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 814-son qarorlariga muvofiq, loteryalar va tavakkalchilikka asoslangan boshqa o‘yinlarni tartibga solish borasida qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilingan hamda Adliya vazirligi tomonidan belgilangan tartibda ro‘yxatidan o‘tkazilgan.
1. Internet butunjahon axborot tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni, lotereya tashkil etish va bukmekerlik faoliyatini litsenziyalash to‘g‘risidagi nizom.
Mazkur nizom bilan quyidagi faoliyat turlarining litsenziyalash tartibi belgilangan:
– Internet tarmog‘idagi o‘yinlarni tashkil etish faoliyati;
– lotereyalarni tashkil etish faoliyati;
– bukmekerlik faoliyati belgilangan.
Litsenziya talablari va shartlari belgilangan, xususan:
– mazkur faoliyat turlari faqat O‘zbekiston Respublikasining rezidentlari – yuridik shaxslar tomonidan amalga oshiriladi;
– O‘zbekiston Respublikasi hududidagi serverlarda joylashgan elektron platforma mavjudligi;
– ariza berilgan sanada mablag‘ shaklida shakllantirilgan tegishli miqdordagi ustav kapitali mavjudligi;
– yutuqlar bo‘yicha qarzdorlikni to‘lash, stavkalarni qaytarib berish, soliq majburiyatlar va boshqa qarzdorliklarni qoplash maqsadida faoliyat tashkilotchilari tomonidan tegishli miqdorida mablag‘ shaklida rezerv fondini zaxiraga qo‘yilishi;
– faoliyatni amalga oshirishda jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarining tarqalishini moliyalashtirishga qarshi kurashish, shaxsga doir ma’lumotlarni saqlash va ulardan foydalanish hamda reklama sohasidagi O‘zbekiston Respublikasi qonunchilik hujjatlari talablariga rioya qilinishi;
– faoliyat tashkilotchilari va mulkdorlari ishchanlik obro‘siga doir talablar;
– Internet jahon axborot tarmog‘i milliy segmentidagi faqat bitta domen nomidan foydalangan holda faoliyatni amalga oshirilishi;
– Internet tarmog‘ida o‘yinlar, bukmekerlik garovlarida ishtirok etish uchun mablag‘larni qabul qilish, lotereya chiptalarini sotib olish va yutuqlarni to‘lash faqat Stavkalar va o‘yinchilarning yagona davlat registri orqali amalga oshirilishi;
– tashkilotchilar tomonidan o‘z xizmatlarini ko‘rsatishlari jarayonida foydalanayotgan o‘yinlar uskunalari, dasturiy ta’minot hamda boshqa qurilmalar tegishli muvofiqlikni baholash bo‘yicha organlarning va sinov laboratoriyalarning tegishli sertifikatiga ega bo‘lishlari lozimligi va boshqalar.
2. Internet tarmog‘idagi tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, lotereya va bukmekerlik garovlarida qatnashishi taqiqlangan O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari va chet el fuqarolarining toifalari ro‘yxati.
Hujjat bilan Internet tarmog‘idagi tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, lotereya va bukmekerlik garovlarida qatnashishi taqiqlangan O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari va chet el fuqarolarining quyidagi toifalari ro‘yxati belgilangan:
1. sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan yoki muomala layoqati cheklangan shaxslar;
2. “Ijtimoiy himoya yagona reyestri” axborot tizimida ro‘yxatdan o‘tgan shaxslar va ularning oila a’zolari;
3. “Temir daftar”, “Yoshlar daftari” va (yoki) “Ayollar daftari”ga kiritilgan shaxslar;
4. voyaga yetmagan shaxslar;
5. prokuratura organlari, ichki ishlar, Milliy gvardiya va bojxona organlari xodimlari;
6. harbiy xizmatchilar;
7. xizmatni o‘tash vaqtida qo‘riqlash bo‘linmalarining harbiy xizmatchilari, xodimlari, ishchilari va xizmatchilari;
8. O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligining xodimlari;
9. chet el fuqarolari – xorijiy davlatlar vakolatli organlarining O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi orqali ularning fuqarolarini O‘zbekiston Respublikasi hududida tashkil etilgan Internet tarmog‘idagi tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, lotereya va bukmekerlik garovlarida qatnashishini taqiqlash bo‘yicha so‘rovlari asosida.
3. Stavkalar va o‘yinchilar yagona davlat registri to‘g‘risidagi nizom
Nizom bilan Stavkalar va o‘yinchilar yagona davlat registr (keyingi o‘rinda – Registr)ini yuritish tartibini belgilangan.
Registrning asosiy vazifalari etib:
– o‘yinlarni tashkil etishda moliyaviy operatsiyalarni konsolidatsiyalashgan holda hisobga olish va nazorat qilish;
– o‘yinlarni tashkil etishda davlat nazoratini amalga oshirish maqsadida zarur bo‘lgan ma’lumotlarni yig‘ish (shakllantirish), saqlash, tizimlashtirish va taqdim etish;
– o‘yinlarni tashkil etishda o‘yinchilar va investorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish;
– o‘yinlarni tashkil etishda noqonuniy faoliyatning oldini olish, o‘yin qaramligi ko‘rinishlarining profilaktikasi va ularni kamaytirishga ko‘maklashish belgilangan.
Registrning funksiyalari etib:
– jismoniy va yuridik shaxslarning markaziy ma’lumotlar bazalari bilan o‘zaro hamkorlik qilish;
– o‘yinchilar, o‘yinlar tashkilotchilari va hodisalar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash va saqlash;
– barcha tranzaksiyalarni, shu jumladan mablag‘larni qabul qilish, yutuqlarni to‘lash, stavkalar, ularning natijalari va qaytarishlarning hisobini yuritish;
– o‘yinlar bozorining dinamikasi va hajmlari to‘g‘risida hisobotlarni shakllantirish;
– o‘yinchilar hamda investorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish;
– mas’uliyatli o‘yin tamoyili mexanizmlarini joriy etish;
– Ro‘yxatga, cheklovlar ro‘yxatiga va qaram shaxslar ro‘yxatiga kiritilgan shaxslarni platformalarga kirishining oldini olish va cheklash belgilangan.
4 ва 5. Internet butunjahon axborot tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom hamda Bukmekerlik faoliyatini tashkil etish va amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi nizom.
Nizomlar bilan mamlakatimiz hududida Internet butunjahon axborot tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni hamda bukmekerlik faoliyatini tashkil etish, o‘tkazish va amalga oshirish tartibi belgialngan.
Jumladan, ushbu hujjatlarga muvofiq, tashkilotchilar zimmasiga:
– o‘z faoliyatini qonunchilik talablariga muvofiq amalga oshirishlari;
– elektron platformalarning zarur darajada ishlashini va kiberxavfsizligini ta’minlashlari, shuningdek elektron platformalarni himoya qilish va ularga ruxsatsiz kirishning oldini olish choralarini ko‘rishlari;
– o‘z faoliyatlarini amalga oshirishlari uchun Registr bilan integratsiya qilishni ta’minlashlari;
– o‘yinchilarga ular majburiy raqamli (masofadan) identifikatsiyadan o‘tganidan hamda qonunchilikka muvofiq boshqa choralar qo‘llanilganidan so‘ng o‘yinga kirishiga ruxsat berishlari;
– qonunchilikda belgilangan reklama talablariga rioya etilishini ta’minlashlari yuklatilgan.
Tashkilotchilarga:
– voyaga yetmagan shaxslarga o‘z xizmatlarini ko‘rsatishlari;
– tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarga qaram bo‘lgan shaxslar hamda cheklovlar ro‘yxatlariga kiritilgan shaxslar bilan munosabatlar o‘rnatishlari;
– qonunchilik talablariga javob bermaydigan o‘yin uskunalari, dasturiy ta’minot yoki boshqa qurilmalar orqali faoliyatlarini tashkil etishlari, o‘tkazishlari yoki amalga oshirishlari;
– litsenziyada ko‘rsatilmagan domen nomi orqali o‘z xizmatlarini ko‘rsatishlari;
– o‘yinchilarga kredit, bo‘lib to‘lash va (yoki) qarz mablag‘lari taqdim etish orqali, shu jumladan uchinchi shaxslarning mablag‘laridan foydalangan holda keyinchalik to‘lash sharti bilan bitimlarni tuzish va (yoki) taklif etishlari;
– depozitlarni qabul qilish, bitimlarni tuzish va yutuqlarni to‘lashda naqd shakldagi va (yoki) boshqa shakllardagi pul mablag‘laridan foydalanishlari va boshqalar ta’qiqlangan.
Shuningdek, mazkur Nizomlar bilan, uyinlar va garovlarga qo‘yiladigan tegishli talablar, mas’uliyatli o‘yin tamoyilini amalga oshirish vazifalari hamda tashkilotchilarning elektron platformalarida joylashtiriladigan ma’lumotlarga bo‘lgan talablar ham belgilab o‘tilgan.
6. Internet butunjahon axborot tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, lotereyalar va bukmekerlik faoliyati tashkilotchilariga hamda lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazish sohasida O‘zbekiston Respublikasi rezidentlariga noqonuniy xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy yuridik shaxslarga jarima qo‘llash tartibi to‘g‘risidagi nizom.
Nizom bilan Agentlik  tomonidan Internet butunjahon axborot tarmog‘ida tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlar, lotereyalar va bukmekerlik faoliyati tashkilotchilariga hamda lotereyalar va tavakkalchilikka asoslangan o‘yinlarni tashkil etish va o‘tkazish sohasida O‘zbekiston Respublikasi rezidentlariga noqonuniy xizmatlar ko‘rsatuvchi xorijiy yuridik shaxslarga nisbatan jarimalar qo‘llash tartibi belgilangan.
Jumladan, mazkur hujjat bilan jarimalarni qo‘llash asoslari va tartibi hamda Agentlik tomonidan ushbu masala yuzasidan qabul qilingan qarorlari ustidan shikoyat qilish tartiblari keltirilgan.
Shuningdek, Nizomning 1 va 2-ilovalariga muvofiq qoidabuzarliklar turlari (nomlari) va qo‘llaniladigan jarimalar miqdorlari tasdiqlangan.
Yuqoridagi normativ-hujjatlarni qabul qilinishi, avvalam bor, iste’molchilar va aholining zaif qatlamlarini himoya qilishga, xususan voyaga yetmaganlarni, ushbu turdagi o‘yinlarga qaram bo‘lgan hamda cheklovlar ro‘yxatlariga kiritilgan shaxslarni ushbu o‘yinlarga kirishlariga yo‘l qo‘ymaslikka, shuningdek, jinoyatchilik darajasini pasaytirishga qaratilgan.

ИНФОРМАЦИЯ по нормативно-правовым актам, принятым для регулирования лотерей и других игр, основанных на риске
08.07.2025
8278
Национальным агентством перспективных проектов (далее – Агентство) в соответствии с Гражданским кодексом Республики Узбекистан, Законом «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах», Указом Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года № ПФ-68 «О мерах по совершенствованию регулирования организации и проведения лотерей и игр, основанных на риске» и постановлением Кабинета Министров от 6 декабря 2024 года № 814 «О мерах по обеспечению исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 19 апреля 2024 года № ПФ-68 «О мерах по совершенствованию регулирования организации и проведения лотерей и риск-ориентированных игр», утвержден ряд нормативно-правовых актов для регулирования лотерей и других игр, основанных на риске, которые были зарегистрированы Министерством юстиции в установленном порядке.
1. Положение о лицензировании организации игр, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, лотерей и букмекерской деятельности.
Данным положением определен порядок лицензирования следующих видов деятельности:
– деятельность по организации игр в сети Интернет;
– деятельность по организации лотерей;
– букмекерская деятельность.
Определены лицензионные требования и условия, в частности:
– осуществление данных видов деятельностей исключительно юридическими лицами – резидентами Республики Узбекистан;
– наличие электронной платформы, размещенной на серверах, находящихся на территории Республики Узбекистан;
– наличие сформированного уставного капитала в соответствующем размере в виде денежных средств на дату подачи заявления;
– в целях покрытия возможных задолженностей по выплатам выигрышей, возврату ставок, налоговых обязательств и других задолженностей депонирование на отдельном счете резервного фонда в соответствующем размере в виде денежных средств;
– при осуществлении деятельности соблюдение требований актов законодательства Республики Узбекистан в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, хранения и использования персональных данных, а также к рекламе;
– требования к деловой репутации организаторов деятельности и владельцев;
– осуществление деятельности исключительно с использованием одного доменного имени национального сегмента всемирной информационной сети Интернет;
– осуществление приема денежных средств для участия в играх в сети Интернет, букмекерских пари, покупки лотерейных билетов и выплаты выигрышей исключительно посредством Единого государственного регистра игроков и ставок;
– игровое оборудование, программное обеспечение и другие устройства, используемые организаторами при оказании своих услуг, должны иметь соответствующий сертификат соответствующего органа по оценке соответствия и испытательных лабораторий.
2. Перечень категорий граждан Республики Узбекистан и иностранных граждан, которым запрещено участие в играх, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, лотереях и букмекерских пари.
Документом определен перечень категорий граждан Республики Узбекистан и иностранных граждан, которым запрещено участие в играх, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, лотереях и букмекерских пари, в который включены:
1. лица, признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2. лица, зарегистрированные в информационной системе «Единый реестр социальной защиты», а также членов их семей;
3. лица, включенные в «железную тетрадь», «молодежную тетрадь» и (или) «женскую тетрадь»;
4. лица, не достигшие совершеннолетия;
5. сотрудники органов прокуратуры, внутренних дел, Национальной гвардии и таможенных органов;
6. военнослужащие;
7. военнослужащие, сотрудники, рабочие и служащие подразделений охраны во время несения службы;
8. сотрудники Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан;
9. иностранные граждане – на основании запросов уполномоченных органов иностранных государств, направленных через Министерство иностранных дел Республики Узбекистан, о запрете участия их граждан в играх, основанных на риске, в сети Интернет, лотереях и букмекерских ставках, организованных на территории Республики Узбекистан.
3. Положение о Едином государственном регистре игроков и ставок
Положением определен порядок ведения Единого государственного реестра игроков и ставок (далее – Регистр).
Основными задачами Регистра являются:
– консолидированный учет и контроль финансовых операций при организации игр;
– сбор (формирование), хранение, систематизация и предоставление необходимой информации для осуществления государственного контроля при организации игр;
– защита прав и законных интересов игроков и инвесторов при организации игр;
– предотвращение незаконной деятельности при организации игр, профилактика и снижение проявлений игровой зависимости.
Функциями Регистра являются:
– взаимодействие с центральными базами данных физических и юридических лиц;
– сбор, обработка и хранение информации об игроках, организаторах игр и событиях;
– учет всех транзакций, включая прием средств, выплату выигрышей, ставок, их результатов и возвратов;
– формирование отчетов о динамике и объемах игрового рынка;
– принятие необходимых мер по защите прав и законных интересов игроков и инвесторов;
– внедрение механизмов принципа ответственной игры;
– предотвращение и ограничение доступа к платформам лиц, включенных в Перечень, список ограничений и список зависимых лиц.
4 и 5Положение о порядке организации и проведения игр, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, а также Положение о порядке организации и осуществления букмекерской деятельности.
Положениями определен порядок организации, проведения и осуществления игр, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет и букмекерской деятельности.
В частности, в соответствии с этими документами на организаторов возлагается:
– осуществлять свою деятельность в соответствии с требованиями законодательства;
– обеспечивать надлежащую работоспособность и кибербезопасность электронных платформ, а также принимать меры по обеспечению защиты и предотвращению несанкционированного доступа к электронным платформам;
– обеспечить полную интеграцию с Регистром для осуществления своей деятельности;
– допускать игроков к игре после прохождения ими обязательной цифровой (удаленной) идентификации и применения других мер в соответствии с законодательством;
– обеспечить соблюдение требований к рекламе, предусмотренных законодательством.
Организаторам запрещается:
– оказывать свои услуги несовершеннолетним;
– устанавливать отношения с лицами, зависимых от игр, основанных на риске, а также лицами, включенными в перечень ограничений;
– организовывать, проводить или осуществлять свою деятельность с использованием игрового оборудования, программного обеспечения или других устройств, не соответствующих требованиям законодательства;
– оказывать свои услуги посредством доменного имени, не указанного в лицензии;
– предлагать и (или) принимать ставки в кредит, рассрочку и (или) с использованием заемных средств, включая средства третьих лиц на условиях пост оплаты;
– при приеме депозитов, организации ставок и выплате выигрышей, использовать денежные средства в наличной форме и (или) в иных формах;
Также, данными Положениями определены соответствующие требования к играм и пари, задачи по реализации принципа ответственной игры, а также требования к информации, размещаемой на электронных платформах организаторов.
6. Положение о порядке применения штрафов к организаторам игр, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, лотерей и букмекерской деятельности, а также иностранным юридическим лицам, незаконно оказывающим услуги резидентам Республики Узбекистан в сфере организации и проведения лотерей и игр, основанных на риске.
Положением определен порядок применения Агентством штрафов к организаторам игр, основанных на риске, во всемирной информационной сети Интернет, лотерей и букмекерской деятельности, а также иностранным юридическим лицам, незаконно оказывающим услуги резидентам Республики Узбекистан в сфере организации и проведения лотерей и игр, основанных на риске.
В частности, данным документом приведены основания и порядок применения штрафов, а также порядок обжалования решений Агентства по данному вопросу.
Также, согласно Приложениями 1 и 2 к Положению, утверждены виды (наименования) нарушений и размеры применяемых штрафов.
Принятие вышеуказанных нормативно-правовых документов направлено, прежде всего, на защиту потребителей и уязвимых слоев населения, в частности, в целях недопущения к данным играм несовершеннолетних, лиц, зависимых от данного рода игр, и включенных в перечень ограничений, а также снижение уровня преступности.