O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 27 iyuldagi PQ-3150-son va 2018 yil 3 iyuldagi PQ-3832-son qarorlariga, shuningdek, Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini litsenziyalash tartibi to‘g‘risidagi nizomga (ro‘yxat raqami 3380, 15.08.2022 y.) muvofiq kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari uchun oylik hisobot shakllari tasdiqlandi.
Kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari tomonidan taqdim etiladigan oylik hisobot shakllari asosida O‘zbekiston Respublikasida kripto-aktivlar aylanmasi bozorining rivojlanish tendensiyalari va shakllanishini o‘rganish maqsadida, ularning faoliyati ustidan doimiy monitoring amalga oshiriladi.

Утверждены ежемесячные формы отчетностей для провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан, в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года № ПП-3150 и от 3 июля 2018 года № ПП-3832, а также Положением о порядке лицензирования деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов (рег. номер 3380 от 15 августа 2022 года), утверждены ежемесячные формы отчетностей для провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов.
На основе ежемесячных форм отчетностей, предоставляемых со стороны провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, будет обеспечен мониторинг их деятельности на постоянной основе в целях дальнейшего изучения тенденций развития и формирования рынка оборота крипто-активов в Республике Узбекистан.