Senatning qirq uchinchi yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga kripto-aktivlar aylanmasi sohasida litsenziyalar va ruxsat berish tartib-taomillari tizimini takomillashtirishga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
“Davlat boji to‘g‘risida”gi va “Litsenziyalash, ruxsat berish va xabardor qilish tartib-taomillari to‘g‘risida”gi qonunlarga litsenziyalanadigan faoliyatning yangi turlari va kichik turlari (kripto-birja, mayning-pul, kripto-depozitariy va kripto-do‘kon) hamda ruxsat berish xususiyatiga ega hujjat asosida amalga oshiriladigan mayning faoliyati belgilanishini nazarda tutuvchi qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Qonunning yana bir ahamiyatli jihati shundaki, mayning-pul, kripto-depozitariy, kripto-do‘kon faoliyatlarini amalga oshirish uchun  ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlarni olish talab etiladigan yangi faoliyat turi sifatida ham qo‘shilmoqda.
Shu bilan birga, mayningni ruxsat berish xususiyatiga ega hujjatsiz amalga oshirganlik yoki ruxsat berish xususiyatiga ega hujjatlarni qalbaki hujjatlardan foydalanganlik uchun bazaviy hisoblash miqdorining 150 barobari miqdorida jarima qo‘llanilishi belgilab qo‘yilmoqda.
Bundan tashqari, “Davlat boji to‘g‘risida”gi Qonunga qo‘shimcha kiritilib, kripto-aktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya olayotgan yuridik shaxslar uchun davlat boji joriy etilib, uning miqdori va to‘lov tartibini belgilash vakolati Istiqbolli loyihalar milliy agentligiga berilmoqda.
O‘z navbatida, Senat aʼzolari tomonidan Qonun muhokamasi jarayonida kiritilayotgan o‘zgartish va qo‘shimchalar bilan kripto-aktivlar aylanmasi sohasida faoliyatni, shu jumladan, litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillari asosida amalga oshiriladigan faoliyat turlari va kichik turlarini belgilashning tartibga solishdagi bo‘shliqlar bartaraf etilishi qayd etildi.

На 43-м пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы лицензирования и разрешительных процедур в сфере оборота крипто-активов».
В законы Республики Узбекистан «О государственной пошлине» и «О лицензировании, разрешительных и уведомительных процедурах» вносятся дополнения и изменения, предусматривающие установление новых видов и подвидов лицензируемой деятельности (крипто-биржа, майнинг-пул, крипто-депозитарий и крипто-магазин) и деятельности по майнингу, осуществляемой на основе документа разрешительного характера.
Еще одной важной особенностью Закона является то, что деятельность по майнингу-пулу, крипто-депозитарию и крипто-магазину дополняется как новый вид деятельности, требующей получения документов разрешительного характера.
Вместе с тем, за осуществление майнинга без регистрации или с использованием фальшивых документов налагается штраф в размере 150 базовых расчетных величин.
Кроме того, вносится дополнение в Закон «О государственной пошлине» и вводится государственная пошлина для юридических лиц, получающих лицензию для осуществления деятельности провайдеров услуг в сфере оборота крипто-активов, а полномочия по установлению ее размера и порядка уплаты предоставляются Национальному агентству перспективных проектов.
В свою очередь, в ходе обсуждения Закона члены Сената подчеркнули, что вносимые изменения и дополнения устраняют пробелы в регулировании деятельности в сфере оборота крипто-активов, в том числе определении видов и подвидов деятельности, осуществляемой на основании лицензирования и разрешительных процедур.