Direktorning 2023 yil 13 sentabrdagi Buyrug‘i bilan O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi huzurida Kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha maslahat kengashi tashkil etildi.
Kengashning asosiy vazifalari etib kapital bozori sohasidagi tendensiyalar va muammolarni muhokama qilish, kapital bozorining professional ishtirokchilari va vakolatli organ o‘rtasida muloqot o‘rnatishga ko‘maklashish; bu boradagi tashabbuslar va normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini ekspert muhokamasi belgilandi.
Kengash o‘z faoliyatida kapital bozorini rivojlantirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqadi, qonun hujjatlarini tahlil qiladi va kapital bozori sohasidagi xorijiy mamlakatlarning ilg‘or tajribasini o‘rganadi, qonunchilikni rivojlantirish va takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqadi, yuqori malakali mutaxassislarni konsultant sifatida jalb etish bo‘yicha takliflar kiritadi.

При Национальном агентстве перспективных проектов создан Консультативный совет по развитию рынка капитала
14.09.2023
3089
Приказом директора от 13 сентября 2023 года при Национальном агентстве перспективных проектов Республики Узбекисан создан Консультативный совет по развитию рынка капитала.
Основными задачами Совета определены обсуждение тенденций и проблем в сфере рынка капитала, содействие в нaлаживании диалога профессиональных участников рынка капитала с уполномоченным органом; экспертное обсуждение инициатив и проектов нормативно-правовых актов в данной сфере.
В ходе своей деятельности Совет будет разрабатывать предложения и рекомендации по развитию рынка капитала, проводить анализ законодательства и изучать передовой опыт зарубежных стран в сфере рынка капитала, разрабатывать предложения по разработке и совершенствованию законодательной базы, вносить предложения по привлечению в качестве консультантов высококвалифицированных специалистов.