O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (keyingi o‘rinlarda Agentlik deb ataladi) tomonidan Investitsiya platformalari sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi (ro‘yxat raqami-3753, 12.01.2026-y.).
Ushbu maxsus huquqiy rejim O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 21 avgustdagi PP-255-sonli Farmoniga muvofiq joriy etilgan, uning doirasida muqobil investitsiya mexanizmlarini yaratish maqsadida moliya bozorining yangi segmenti sifatida investitsiya platformalarini ishga tushirish va rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar sinovdan o‘tkazilmoqda.
Investitsiya platformalari investorlardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyaviy resurslarni jalb etish imkonini beradi, bu esa, ayniqsa, fond bozoriga chiqishi qiyin yoki hali erta bo‘lgan startaplar hamda kichik va o‘rta biznes subyektlari uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Belgilangan faoliyat turlari elektron platforma orqali ulushlarga investitsiya kiritish, sherikliklarda ishtirok etish, venchur kapital, pay va boshqa loyihaga asoslangan investitsiya shakllarini o‘z ichiga oladi.
Fond bozoridan farqli o‘laroq, platformalar orqali investitsiyalar qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va muomalasi bilan bevosita bog‘liq emas va investitsiya vositachilarining ishtirokini, listingdan o‘tishni va birja standartlariga muvofiq axborotni oshkor qilishni talab qilmaydi.
Hujjat bilan maxsus huquqiy rejim ishtirokchilarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi, ularni investitsiya platformalari operatorlari reyestriga kiritish shartlari, shuningdek, ishtirokchilar safidan chiqarish asoslari belgilandi. Maxsus huquqiy rejim ishtirokchilari faqat investitsiya platformalarining operatorlari sifatida faoliyatni amalga oshiruvchi yuridik shaxslar - O‘zbekiston Respublikasining rezidentlari bo‘lishi mumkin.
Investitsiya platformasi quyidagilarni ta’minlaydigan kompleks dasturiy-texnik va tashkiliy mexanizm bo‘lishi kerak:
investitsiya takliflarining va investitsiyalash tavakkalchiliklarining shaffofligi;
suiiste’molliklar va manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish;
investitsiyalash shartnomalarini elektron tarzda tuzish;
investorlar huquqlarini hisobga olish, saqlash va tasdiqlash;
platforma, operator, ma’lumotlarni oshkor qilish, investorlarni himoya qilish va AML/CFT qonunchiligiga rioya qilish bo‘yicha talablarni bajarish;
hisob-kitoblarni faqat nominal va (yoki) eskrou hisobvaraqlari orqali amalga oshirish;
ma’lumotlarni oshkor qilish hamda investorlar va loyiha egalari o‘rtasida ishonchni shakllantirish.
Investitsiya platformalarini joriy etish va keyinchalik ularning faoliyatini kengaytirish respublikada investitsiya faoliyatini faollashtirishning huquqiy asoslarini shakllantirish imkonini beradi, bu esa quyidagilarga qo‘shimcha rag‘batlantiradi:
biznesni, shu jumladan kichik korxonalar, startaplar va loyiha kompaniyalarini moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish;
xususiy investorlar, shu jumladan jismoniy shaxslar va norezidentlarning investitsiya faoliyatida uyushgan va tartibga solinadigan asosda ishtirok etishini kengaytirish;

Утвержден порядок осуществления деятельности инвестиционных платформ
Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан (далее – Агентство) утверждено Положение о порядке предоставления специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере инвестиционных платформ (рег. № 3753 от 12.01. 2026 года).
Данный специальный правовый режим введен в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 августа 2025 года № ПП-255, в рамках которого для создания альтернативных инвестиционных механизмов апробируются меры, направленные на запуск и развитие инвестиционных платформ как нового сегмента финансового рынка.
Инвестиционные платформы предоставляют возможность привлекать средства напрямую от инвесторов, прежде всего для стартапов, малого и среднего бизнеса, которым сложно или преждевременно выходить на фондовый рынок.
Закрепленные виды деятельности предполагают вложения в доли, участие в партнерствах, венчурные, паевые и иные проектные форматы инвестирования через электронную платформу.
В отличие от фондового рынка, инвестиции через платформы не связаны непосредственно с выпуском и обращением ценных бумаг, не требуют участия инвестиционных посредников, листинга и постоянного раскрытия информации по биржевым стандартам.
Документом установлен порядок регистрации участников специального правового режима, условия их включения в реестр операторов инвестиционных платформ, а также основания для исключения из числа участников. Участниками специального правового режима могут быть исключительно юридические лица — резиденты Республики Узбекистан, осуществляющие деятельность в качестве операторов инвестиционных платформ.
Инвестиционная платформа должна представлять собой комплексный программно-технический и организационный механизм, обеспечивающий:
прозрачность инвестиционных предложений и рисков инвестирования;
предотвращение злоупотреблений и конфликта интересов;
электронное заключение договоров инвестирования;
учет, хранение и подтверждение прав инвесторов;
выполнении требований к платформе, оператору, раскрытию информации, в части защиты инвесторов и соблюдению AML/CFT-законодательства;
проведение расчетов исключительно через номинальные и (или) счета эскроу;
раскрытие информации и формирование доверия между инвесторами и владельцами проектов.
Внедрение и последующее расширение деятельности инвестиционных платформ позволит сформировать в республике правовые основы активизации инвестиционной деятельности, что придаст дополнительный стимул:
диверсификации источников финансирования для бизнеса, включая малые предприятия, стартапы и проектные компании;
расширению участия частных инвесторов, в том числе физических лиц и нерезидентов, в инвестиционной деятельности на организованной и регулируемой основе;
внедрению цифровых каналов заключения договоров инвестирования, учета прав и проведения расчетов с использованием информационных технологий.