ILMA vakillarining ConFEAS-2024 konferensiyasida ishtiroki
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan ConFEAS-2024 konferensiyasi bu yil “Bozor infratuzilmalari va vositachilarning iqtisodiyotdagi o‘rni” konsepsiyasiga bag‘ishlanadi.
ConFEAS-2024 turli mamlakatlardan 200 ga yaqin ishtirokchilarni - birjalar, markaziy depozitariylar, banklar, tartibga soluvchi tashkilotlar, investitsiya firmalari va xalqaro moliya institutlari vakillarini - zamonaviy kapital bozorlaridagi so‘nggi tendensiyalar, muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilish uchun birlashtirdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahnamoligida kapital bozori, birja va bank-moliya sektorini rivojlantirish borasida keng ko‘lamli ishlar izchil amalga oshirib kelinmoqda. “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirishning asosiy ustuvor yo‘nalishlari belgilab berilgan bo‘lib, ularda qimmatli qog‘ozlar bozori hajmini 8 milliard AQSH dollariga yetkazish, pay va venchur fondlari faoliyatini tashkil etish orqali portfel investitsiyalar hajmini ikki barobar oshirish, “xalq IPO”sini o‘tkazish, aholini IPO da ishtirok etishga rag‘batlantirish mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, xorijiy nominal investorlar va kastodian-banklarning mahalliy kapital bozorida ishtirok etishi uchun infratuzilmani yaratish ishlari nazarda tutilgan”, — ta’kidladi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak o‘zining kirish nutqida.
Moliya bozorlari arxitekturasi infratuzilmalari, kapital bozorlarini rivojlantirish tendensiyalari va muammolari, kapital bozorlaridan tashqarida sotiladigan vositalarning tartibga solinadigan bozorlari, moliyaviy vositachilik, uning muammolari va biznes imkoniyatlarini muhokama qilishga bag‘ishlangan panel muhokamalarida 40 dan ortiq ma’ruzachilar o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Agentlik vakillari panel sessiya va muhokamalarda so‘zga chiqib, O‘zbekistonda kapital bozorini tartibga solish va kripto-aktivlar aylanmasi sohasiga oid ma’lumotlarni taqdim etdilar.

Участие представителей НАПП в Конференции ConFEAS-2024
В городе Самарканде состоялась конференция ConFEAS-2024, которая в этом году посвящена концепции «Роль рыночных инфраструктур и посредников в экономике».
ConFEAS 2024 собрал около 200 участников из различных стран – представителей бирж, центральных депозитариев, банков, регулирующих органов, инвестиционных компаний и международных финансовых учреждений, чтобы обсудить последние тенденции, проблемы и возможности на современных рынках капитала.
«Сегодня в Республике Узбекистан под руководством Президента проводится широкая и последовательная работа по развитию рынка капитала, биржевого дела и банковско-финансового сектора. Ключевые приоритеты развития рынка ценных бумаг определены в Стратегии «Узбекистан – 2030», которые предусматривают доведение объема рынка ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, до 8 млрд. долларов США, повышение в 2 раза объема портфельных инвестиций путем налаживания деятельности паевых и венчурных фондов, проведение «народного IPO», внедрение механизмов стимулирования населения к участию в IPO, а также создание инфраструктуры для участия зарубежных номинальных вкладчиков и кастодианских банков на местном рынке капитала», – отметил в приветственной речи первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак.
Более 40 спикеров поделились своими взглядами на панельных дискуссиях, посвященных обсуждению инфраструктур архитектуры финансовых рынков, тенденций и проблем развития рынков капитала, регулируемым рынками инструментов, торгуемых за пределами рынков капитала, финансовому посредничеству, его проблемам и возможностям для бизнеса и др.
Представители Агентства выступили на панельных сессиях и дискуссиях, представив информацию о регулировании рынка капитала и сферы оборота крипто-активов в Узбекистане.